28 marca w naszym województwie nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej

Tagi: brak tagów
2022-03-26
28 marca w naszym województwie nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej

Dzisiaj mieszkańcy województwa lubuskiego otrzymali alert RCB, który informuje o tym, iż od 28 marca nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Zastanawiacie się, czy dalej będziecie mogli oglądać telewizję? Podpowiemy Wam, jak to sprawdzić.

Jak sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje nowy standard

Obecny standard nadawania to DVB-T/MPEG-4. Nowym standardem będzie DVB-T2/HEVC i to właśnie jego musi obsługiwać dekoder. Aby sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje nowy standard wystarczy wejść na stronę telewizjanaziemna.pl, a następnie wpisać model naszego telewizora. Znajdziemy go na tabliczce znamionowej lub na kartonie, w którym kupiliśmy telewizor. Następnie dowiemy się, czy nasz telewizor wspiera DVB-T2/HEVC.

Bon na dekoder dla osób, których telewizor nie obsługuje nowego standardu

Jeśli nasz telewizor lub dekoder nie jest w stanie odbierać nowego standardu telewizji, wtedy możemy skorzystać z bonu na dekoder w wysokości 100 zł. Wniosek o dofinansowanie możemy złożyć przez Internet. Dostępny jest on na tej stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-dofinansowanie-do-dekodera-dvbt2. Wnioski przyjmowane są do końca obecnego roku. Tyle samo czasu mamy na zrealizowanie bonu.

Wysyłając wniosek pamiętajmy o tym, że w Polsce istnieje obowiązek zgłaszania odbiorników telewizyjnych i uiszczenia opłaty abonamentowej.

Wniosek złożyć można również w Urzędzie Poczty Polskiej. W Zielonej Górze zrobić to można w następujących placówkach:

 1. ul. Bohaterów Westerplatte 21
 2. ul. Słowacka 12A
 3. ul. Makowa 14
 4. ul. Kokosowa 2
 5. ul. Stefana Batorego 81
 6. ul. Elektronowa 1
 7. ul. Sienkiewicza Henryka 11
 8. ul. Waryńskiego Ludwika 1
 9. ul. Plac Pocztowy 1
 10. ul. Żołnierzy 2 Armii 30-40

Bon zrealizować można w konkretnych sklepach. Nie każdy bierze udział w programie. W naszym mieście można zrobić to w następujących punktach:

 1. Media Markt na Wrocławskiej
 2. RTV EURO AGD na Stefana Batorego
 3. RTV EURO AGD na Energetyków
 4. ELTROX na Bohaterów Westerplatte
 5. Mediaexpert na Zjednoczenia
 6. Mediaexpert na Dąbrówki
 7. NEONET na ulicy Zacisze
 8. Rebel Electro na Energetyków
 9. SALON ORANGE na Stefana Batorego
 10. SALON ORANGE na Wrocławskiej

Kto może skorzystać z bonu na dekoder?

O bon wniosek może złożyć osoba pełnoletnia, która zameldowana jest na terytorium Polski na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni. Jednocześnie w jednym gospodarstwie domowym o bon wystąpić może jedynie jeden jego członek. Na każde gospodarstwo możemy więc otrzymać jeden bon.

Musi jednocześnie zdeklarować, że nie posiada środków na zakup odbiornika cyfrowego o nowym standardzie. Wtedy może otrzymać kod, który uprawni do dofinansowania w wysokości 100 zł. Warto również wspomnieć, że w rządzie procedowana jest zmiana ustawy, która miałaby podnieść tą kwotę ze 100 do 250 zł.

Przeczytaj również

Decyzją Prezydenta Miasta Zielona Góra Marcina Pabierowskiego, przywrócone zostały stare godziny pracy urzędu (od 7:30 rano, a nie od 8:30 jak było od grudnia 2022…

Aktualności 2024-05-21

Do dyspozycji gości mamy 10 torów o długości 50 metrów. Głębokość basenu wynosi dwa metry, a temperatura wody utrzymywana jest na poziomie około 27,5 stopnia…

Aktualności 2024-05-21

Port lotniczy Zielona Góra – Babimost notuje imponujące wyniki. Tylko w pierwszym kwartale 2024 roku obsłużył ponad 12 tysięcy pasażerów, co stanowi wzrost o około…

Aktualności 2024-05-17