Aparatura do destylacji – najważniejsze informacje

Tagi: brak tagów
2023-08-23
Aparatura do destylacji – najważniejsze informacje

Destylacja to jeden z najstarszych znanych nam procesów chemicznych. Ogólnie rzecz biorąc, jest to reakcja chemiczna, która daje możliwość rozdzielenia składników zawartych w cieczy. W zależności od rodzaju destylacji może przebiegać ona różnie, jednak efektem końcowym jest wyodrębnienie jednej substancji z drugiej.

Niezależnie od typu przeprowadzanej destylacji, aparatura do destylacji to zawsze proces podzielony na podobne kroki. W pierwszej kolbie destylatora dochodzi do doprowadzenia do wrzenia substancji początkowej. Poprzez uzyskanie odpowiedniej temperatury składniki lotne ulegają parowaniu. Po ich odparowaniu są one chłodzone do skraplania w kolejnej kolbie i w ten sposób uzyskiwana jest pożądana substancja. Bardzo często produkt końcowy może znacznie różnić się zapachem, kolorem czy innymi właściwościami od cieczy wyjściowej, jak i jej pozostałości w pierwszej kolbie destylatora.

Aparatura do destylacji a rodzaje przeprowadzanego procesu

Pomimo dużej ilości możliwości najczęściej jako podstawowe wymienia się cztery rodzaje przeprowadzanego procesu destylowania.

Destylacja prosta, często nazywana różniczkową przebiega poprzez oddziaływanie różnic ciśnienia atmosferycznego w aparaturze destylacyjnej. Wykorzystuje się ją przy wyodrębnianiu składników różniących się temperaturą wrzenia od cieczy wyjściowej, czyli na przykład olejków eterycznych.

Destylacja próżniowa to reakcja zachodząca pod niskim ciśnieniem, stosowana w przypadku cieczy o wysokiej temperaturze wrzenia.

Destylacja parą wodną stosowana w przypadku cieczy wrażliwych na ciepło polega na przepuszczenie przez nie pary.

Destylacja frakcyjna to metoda, gdzie za pomocą aparatury do destylacji odpowiedniego typu jednocześnie następuje wiele cykli odparowania i skraplania.

Aparatura do destylacji – gdzie zakupić odpowiednią?

Bez profesjonalnego sprzętu bardzo trudno o zachowanie optymalnego i czystego procesu destylacyjnego. Destylacja poza ogólnym założeniem to szereg różnych procesów destylacyjnych w zależności od potrzeb. Zazwyczaj do każdego z nich potrzebne są specyficzne destylatory, które będą spełniać określone wymagania. Aparatura do destylacji jest dostępna w wielu miejscach w Internecie i sklepach stacjonarnych prowadzących sprzedaż sprzętu laboratoryjnego. Warto jest dokładnie przejrzeć możliwości i zakupić taką, która będzie najwyższej jakości, co zmniejszy ryzyko zarówno wykonania procesu pobieżnie, jak i uszkodzeń samego urządzenia.

 

Przeczytaj również

Chcesz kupić ajran w Zielonej Górze? Nie musisz wcale jechać do Turcji. Można go kupić w naszym mieście. Jednym ze sklepów, gdzie jest on dostępny,…

Artykuły 2023-09-11

Zielona Góra, znana również jako „Miasto Wina”, to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Jednak jak w każdym rozwijającym się mieście, również tutaj pojawiają…

Artykuły 2023-09-01

Totem multimedialny to zaawansowane urządzenie elektroniczne, które łączy w sobie różnorodne funkcje multimedialne, takie jak wyświetlanie treści wideo, dźwięk, interakcję z użytkownikiem i wiele innych….

Artykuły 2023-08-25