Chirurgia naczyniowa naprawdę może znacznie poprawić komfort życia – wywiad z lek. med. Januszem Stankiewiczem

Tagi: brak tagów
2022-04-21
Chirurgia naczyniowa naprawdę może znacznie poprawić komfort życia – wywiad z lek. med. Januszem Stankiewiczem

Dziś rozmawiamy z lek. med. Januszem Stankiewiczem, który jest właścicielem Centrum Medycznego Eskulap i specjalizuje się w laserowych zabiegach żylaków kończyn dolnych.

P. Zacznijmy może od tego czym są żylaki i czy wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko ich powstania?

lek. med. Janusz Stankiewicz: Żylaki to rozszerzone, kręte żyły, które są widoczne przez skórę – towarzyszą im zazwyczaj uwypuklenia oraz dodatkowe objawy, takie jak pieczenie czy swędzenie. Najczęściej występują w obrębie kończyn dolnych. I mimo tego, że zwykle są nieszkodliwe u niektórych osób mogą powodować bolesność, a co za tym idzie pogarszają jakość ich życia. Nie mówiąc już o względach estetycznych. Co więcej, u pacjentów z żylakami mogą wystąpić powikłania, w tym owrzodzenia żylne, krwawienia czy trwałe zmiany pigmentacji skóry. Jeśli chodzi o czynniki ryzyka to okazuje się, że kobiety częściej cierpią na żylaki. Na zwiększone ryzyko ich powstania ma także wpływ genetyka, wiek, nadwaga czy dłuższe przebywanie w pozycji stojącej.

P: Kiedy zatem zaleca Pan konsultację lekarską?

lek. med. Janusz Stankiewicz: Zdecydowanie warto skontaktować się z lekarzem, gdy żyły stopniowo się powiększają, a także jeśli te obszary swędzą, pieką lub bolą. Nie należy ignorować takich objawów, jak zgrubienia, stwardnienia czy przebarwienia skóry, szczególnie jeśli nie są one efektem urazu. Z doświadczenia wiem, że chirurgia naczyniowa naprawdę może znacznie poprawić komfort życia, dlatego nie warto zwlekać z konsultacją. Co więcej obecnie dostępnych jest wiele opcji leczenia, które dają naprawdę dobre efekty i pozwalają na szybki powrót do aktywności.

P: Proszę powiedzieć, jakie zabiegi wykonuje Pan w Centrum Medycznym Eskulap?

lek. med. Janusz Stankiewicz: W CM Eskulap dysponujemy szeregiem metod usuwania żylaków począwszy od tradycyjnego streepingu do zamykania żył za pomocą nowoczesnego lasera EVT. Warto podkreślić, że jeszcze kilkanaście lat temu leczenie żylaków oznaczało, że pacjenci musieli być poddani znieczuleniu na sali operacyjnej. Dziś większość zabiegów wykonuję w znieczuleniu miejscowym. Laserowe leczenie i usuwane żylaków kończyn dolnych, nieoperacyjne leczenie żylaków, skleroterapia piankowa, zamykanie pajączków naczyniowych, Doppler naczyń żylnych czy leczenie owrzodzeń kończyn dolnych – z tym na co dzień stykam się w swojej pracy.

P: Wspominał Pan podczas naszej rozmowy, że laserowe usuwanie żylaków stanowi doskonałą alternatywę wobec tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. Czy może Pan wyjaśnić, na czym dokładnie polega ta metoda?

lek. med. Janusz Stankiewicz: Laserowe leczenie żylaków to nowoczesna metoda polegająca na zamknięciu żył od wewnątrz. Przed zabiegiem nasi pacjenci mają przeprowadzane badanie USG dopplerowskie, w ten sposób określamy stopień niewydolności żylnej. Co ważne, podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, ponieważ otrzymuje znieczulenie miejscowe. Cały zabieg zazwyczaj trwa ok. 30-45 minut i jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych. Jeszcze w tym samym dniu pacjent wypisany jest do domu, a już następnego dnia jest w pełni aktywny fizycznie. Jak widać, zabieg wiąże się ze znacznie krótszym okresem rekonwalescencji, w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych. Co istotne, krwiaki czy siniaki po zabiegu są mniejsze i dochodzi do ich szybszego zagojenia, a na skórze nie ma żadnych blizn. Chciałbym podkreślić, że laserowe usuwanie żylaków sprawdzi się także u osób, które z problemem borykają się już od wielu lat, i które mają obrzęknięte i znacznie powiększone żyły.

P: Dziękuję za rozmowę.

lek. med. Janusz Stankiewicz: Również dziękuję za rozmowę i zapraszam do naszego centrum medycznego w Żarach.

Przeczytaj również

Wystrój sali weselnej zależy od wielu aspektów. Ważne są nie tylko zasłony, kwiaty czy obrusy. Warto pomyśleć o wszystkich elementach, jakie tworzą finalny efekt. Jednym…

Artykuły 2024-05-10

W dobie, gdy dominują rozgrywki online, istnieje miejsce, które celebruje starszą, lecz wciąż kochaną formę rozrywki – gry dla dwóch osób na jednym komputerze. Gralandia.pl…

Artykuły 2024-05-07

W obliczu zawiłości prawnych i często zaskakujących sytuacji życiowych, wielu mieszkańców Zielonej Góry może odczuwać potrzebę wsparcia prawnego. Niekiedy jednak barierą staje się koszt takich…

Artykuły 2024-04-15