Co robić w przypadku znalezienia padłego dzika?

Tagi: brak tagów
2019-12-03
Co robić w przypadku znalezienia padłego dzika?

Od 30 listopada obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu na terenie całej Zielonej Góry oraz powiatu zielonogórskiego. Wprowadził go Wojewoda Lubuski w odpowiedzi na zagrożenie ASF.

Warto jednak wspomnieć, że wirus ASF nie jest zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka. Wirus ten natomiast stanowi duże zagrożenie dla trzody chlewnej w naszym regionie. Dlatego Urząd Miasta Zielona Góra przygotował ulotkę, która mówi o tym jak zachować się w przypadku spotkania padłego dzika.

Oto treść ulotki, która dostępna jest również na tej stronie. Została ona opracowana w Głównym Inspektoracie Weterynarii i zatwierdzona przez Głównego Lekarza Weterynarii – Pawła Niemczuka.

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA?

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI.

Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Celem niniejszej akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

  • jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
  • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
  • zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

W związku z zagrożeniem ASF:

  • w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
  • nie spuszczać psów ze smyczy;
  • należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
  • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

TELEFONY ALARMOWE: 112, 997,998

Przeczytaj również

Efektywne zarządzanie projektami jest kluczem do sukcesu. ClickUp, jako wszechstronne narzędzie do zarządzania zadaniami, oferuje mnóstwo funkcji, które mogą znacząco poprawić produktywność Twojego zespołu. W…

Artykuły 2024-10-03

Talerze perkusyjne to nieodłączny składnik każdego zestawu perkusyjnego, który nadaje rytmowi unikalny charakter i dynamikę. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie pełne, bogate brzmienie, które…

Artykuły 2024-10-02

Praktycznie każda osoba na co dzień mierzy się z wieloma obowiązkami do wykonania. Do  tego dochodzą dodatkowe rzeczy, jak np. sprzątanie mieszkań i domów. Po…

Artykuły 2024-10-02