Co zrobić z gruzem po remoncie?

Tagi: brak tagów
2022-06-03
Co zrobić z gruzem po remoncie?

Każda inwestycja remontowo-budowlana wiąże się z powstaniem dużej ilości odpadów, które należy zutylizować według specjalnych zasad. Warto pomyśleć o tym wcześniej i wynająć kontener od lokalnej firmy. Jak to zrobić, kiedy jest to konieczne i gdzie się zgłosić?

Jakie odpady trzeba wyrzucać do kontenera?

Specjalne zasady składowania i utylizacji obowiązują wszystkie odpady inne niż komunalne. Są to zatem odpady budowlane i poremontowe, w tym przede wszystkim gruz (rozkruszone fragmenty konstrukcji), materiały izolacyjne, gabaryty, armatura, a także odpady niebezpieczne, takie jak farby, lakiery, czy wełna mineralna. To również gabaryty (np. meble) oraz zużyty sprzęt elektroniczny (w tym duże urządzenia AGD lub RTV).

Wyrzucenia śmieci tego rodzaju do zwykłego śmietnika komunalnego grozi wysokimi karami. Trzeba też wiedzieć, że takie działanie uniemożliwia poprawną utylizację i przeprowadzenie odzysku. Odpady remontowo-budowlane powinny trafić do odpowiedniej sortowni, przystosowanej do ich obróbki.

Co zrobić z odpadami budowlanymi?

Aby pozbyć się trudnych odpadów zgodnie z prawem, należy wynająć kontener od lokalnej firmy lub też zawieźć je do PSZOK-a (gminnego punktu zbiórki). Trzeba przy tym pamiętać, że do punktu można zawieźć ograniczoną ilość śmieci i trzeba dostarczyć je tam samodzielnie. Ciężkie i nieporęczne odpady są trudne w transporcie, a cały proces jest zwykle bardzo kosztowny.

Wygodniejszym, a przy tym niedrogim rozwiązaniem jest zamówienie kontenera od lokalnej firmy. Wywóz gruzu w Zielonej Górze prowadzi firma EKO-LOGIS (https://eko-logis.com.pl/). Potrzebny pojemnik można zamówić bez wychodzenia z domu – telefonicznie lub korzystając z prostego formularza internetowego. Kontener zwykle podstawiany jest jeszcze w ten sam dzień i odbierany w umówionym terminie (lub szybciej, jeśli zostanie zapełniony).

Jaki kontener wybrać? 

EKO-LOGIS oferuje kontenery o pojemności od 2,5 do 36 m³. Dla typowego remontu mieszkania odpowiednie są rozwiązania do 10 m³, większe pojemniki wykorzystują głównie firmy budowlane i przedsiębiorstwa. W przypadku wątpliwości warto skorzystać porady specjalisty podczas składania zamówienia.

Dla klientów dostępne są zarówno kontenery na konkretne grupy odpadów (takie jak opakowania, tzw. czysty gruz budowlany, materiały niebezpieczne, czy gabaryty, jak i pojemniki na odpady zmieszane. W tych ostatnich można umieszczać większość typowych śmieci po remoncie lub innej inwestycji tego typu.

Przeczytaj również

Portal Twojkurs.pl to obowiązkowa pozycja na liście osób chcących być na bieżąco z informacjami na temat kryptowalut i technologii blockchain. Na stronie możemy znaleźć między innymi…

Artykuły 2022-08-03

Czym jest woda demineralizowana? Woda demineralizowana jest wodą, która została pozbawiona większości lub całości swoich minerałów. Demineralizacja może być wykonywana na wodzie surowej lub źródlanej…

Artykuły 2022-07-28

Nie zawsze na urlop możemy zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela. W takiej sytuacji możemy go pozostawić u rodziny lub w hotelu dla zwierząt. Wybierając…

Artykuły 2022-07-23