Czy kierowcy z Zielonej Góry będą płacić więcej za OC?

Tagi: brak tagów
2019-11-07
Czy kierowcy z Zielonej Góry będą płacić więcej za OC?

Coraz więcej mówi się o podwyżkach składek OC. Głównie ze względu na to, że niedawno zmieniły się przepisy dotyczące wyczerpywalności sum gwarancyjnych. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Od czego zależy cena obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Ceny polis zależą m.in.: od wielkości miasta w którym zameldowany jest kierowca, modelu, marki  i pojemności samochodu czy historii ubezpieczenia. „Ponieważ suma i zakres ochrony jest identyczna dla wszystkich posiadaczy zarejestrowanych pojazdów mechanicznych wybierając ten rodzaj ochrony należy kierować się jego ceną”- podkreślają eksperci z SuperUbezpieczenia.pl.

Ile za OC płacą kierowcy z Zielonej Góry

Miejsce zamieszkania właściciela samochodu ma bardzo duży wpływ na wysokość składki. W zależności od tego, gdzie kierowca jest zameldowany, płaci mniej lub więcej. Nie warto jednak ryzykować, kary za brak OC są bowiem coraz wyższe.

Przykładowe ceny polis dla mieszkańca Zielonej Góry:

  1. Pan Kowalski, lat 37, posiadający prawo jazdy od 19 lat, właściciel Hondy  Accord, rok produkcji 2007, przebieg 120 000 km zapłaci za OC 655,00 zł (AXA)
  2. Pan Nowak, lat 52, posiadający prawo jazdy od 30 lat, właściciel Volkswagena Sharana, rok produkcji 2001, przebieg 200 000 km, zapłaci za OC 499,00 zł (Proama)

Ceny OC na tle Poznania?

Z reguły sytuacja wygląda tak, że na najtańsze OC mogą liczyć osoby z małych miejscowości. Tam bowiem ryzyko stłuczki czy kolizji jest mniejsze niż w przypadku dużych aglomeracji. Wiemy już jak wygląda sytuacja w Zielonej Górze, spróbujemy więc porównać ją z tą w Poznaniu. Przy takich samych parametrach jak w przypadku Zielonej Góry ceny kształtują się następująco:

  1. Pan Kowalski, lat 37, posiadający prawo jazdy od 19 lat, właściciel Hondy  Accord, rok produkcji 2007, przebieg 120 000 km zapłaci za OC 845,00 zł (AXA)
  2. Pan Nowak, lat 52, posiadający prawo jazdy od 30 lat, właściciel Volkswagena Sharana, rok produkcji 2001, przebieg 200 000 km, zapłaci za OC 869,00 zł (Proama)

Ceny polis OC w tym roku wyraźnie spadły

Opracowany przez KNF Raport* wskazuje, że po raz pierwszy od czterech lat niektóre TU zebrały niższą składkę z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. A jeśli nie niższą to niemal taka samą, co w przypadku TU oznacza tendencję spadkową. Przypomnijmy, że przed 2015 rokiem zakłady ubezpieczeń toczyły między sobą wojny cenowe w sprzedaży obowiązkowego OC. Ceny spadały z miesiąca na miesiąc co bardzo cieszyło klientów. Dziś mamy do czynienia z bardzo podobną sytuacją, która w przyszłości może mieć podobne skutki jak kiedyś – wzrost cen.

Wzrosną kary za brak OC

Najniższe wynagrodzenie osób pracujących na pełen etat w stosunku do roku obecnego ma wzrosnąć o 350 zł. Ta podwyżka będzie miała bezpośredni wpływ na wzrost wysokości kar za brak obowiązkowej polisy OC. Od przyszłego roku będzie obowiązywał poniższy przelicznik:

  • Dwukrotność najniższego wynagrodzenia dla posiadaczy samochodów osobowych,
  • Trzykrotność najniższego wynagrodzenia dla posiadaczy samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych,
  • 1/3 najniższego wynagrodzenia dla posiadaczy innych pojazdów – np. motocykli i motorowerów.

Warto podkreślić, iż w związku z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, która wprowadziła automatyczny system podwyższania kar (w zależności od wzrostu płac), podniesienie stawek karnych za brak OC nie wymaga dodatkowej decyzji rządu.

Porównujemy i wybieramy najkorzystniejsze oferty pod względem cenowym!

Niezależnie jednak od miejsca zamieszkania, wieku kierowcy czy doświadczenia, każdy właściciel samochodu lub motocykla powinien przed zakupem polisy porównać ceny OC. Eksperci z SuperUbezpieczenia.pl odpowiedzą na każde pytanie i pomogą na każdym etapie zakupu polisy. Spośród kilkudziesięciu ofert TU porównają i wybiorą tą najkorzystniejszą pod względem cenowym. Wystarczy zadzwonić pod numer 68 4 555 222 lub napisać na kontakt@superubezpieczenia.pl. Dodatkowo klienci z Zielonej Góry mogą osobiście porozmawiać z naszym ekspertem w siedzibie przy ulicy Sienkiewicza 6/1a.

Przeczytaj również

Urząd Miasta Zielona Góra informuje, że od poniedziałku, 8 lipca, ruszają prace związane z rozbudową skrzyżowania ulic Batorego i Źródlanej. Nowe pasy ruchu i sygnalizacja…

Aktualności 2024-07-04

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze i władze miasta osiągnęły porozumienie, dzięki któremu autobusy MZK będą kursować na terenie szpitala. Nowe zatoki przystankowe umożliwią pasażerom wygodny…

Aktualności 2024-07-03

W dniach od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 r. Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze będzie czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od…

Aktualności 2024-07-01