Czy sąsiad może parkować na chodniku pod moim domem?

Tagi: brak tagów
2019-12-01
Czy sąsiad może parkować na chodniku pod moim domem?

Relacje między sąsiadami nie zawsze bywają łatwe, a jedną z przyczyn do niesnasek może być parkowanie jednego z sąsiadów na chodniku pod naszą posesją. Panuje niepisana umowa, że każdy właściciel domku parkuje pod swoim płotem. Co w sytuacji, gdy jakiś sąsiadów nagminnie parkuje u nas i nam to przeszkadza. Czy ma do tego prawo i czy my w takiej sytuacji możemy coś z tym zrobić?

Zacznijmy od tego, że chodnik zgodnie z prawem jest wydzieloną częścią drogi publicznej służącą ruchowi pieszemu. To, że jest położony przy granicy naszej nieruchomości nie oznacza, że należy do nas. Co prawda musimy dbać o jego czystość co wynika z ustawy o utrzymaniu porządku w gminach. Jest to jednak część publiczna.

Oznacza to, że jeśli istnieją możliwości do zaparkowania na nim pojazdu zgodnie z przepisami ruchu drogowego, to każdy tam może swoje auto zostawić.

Przypomnijmy zapisy z artykułu 47. ustawy „Prawo o ruchu drogowym” z dnia 20 czerwca 1997 r. Dotyczy on zatrzymania i postoju pojazdów. Dopuszcza on zatrzymanie lub postój pojazdu na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu. Trzeba spełnić kilka warunków:

  • masa całkowita pojazdu nie przekracza 2,5 t
  • na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymywania lub postoju
  • szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m, a nasze auto ruchu pieszego nie utrudni
  • pojazd ustawiony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni

Oznacza to, że jeśli warunki te są spełnione i sąsiad zaparkował na naszym chodniku respektując te przepisy, to tak naprawdę nie możemy nic zrobić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie można zatrzymać pojazdu w miejscu, w którym utrudniamy wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej.

Co w takiej sytuacji robić?

Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest po prostu rozmowa z sąsiadem. Nakreślenie problemu i zaznaczenie chęci dbania o relacje sąsiedzkie. Poinformowanie go, że utrudnia nam to korzystanie z naszej posesji.

Przeczytaj również

Chcesz kupić ajran w Zielonej Górze? Nie musisz wcale jechać do Turcji. Można go kupić w naszym mieście. Jednym ze sklepów, gdzie jest on dostępny,…

Artykuły 2023-09-11

Zielona Góra, znana również jako „Miasto Wina”, to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Jednak jak w każdym rozwijającym się mieście, również tutaj pojawiają…

Artykuły 2023-09-01

Totem multimedialny to zaawansowane urządzenie elektroniczne, które łączy w sobie różnorodne funkcje multimedialne, takie jak wyświetlanie treści wideo, dźwięk, interakcję z użytkownikiem i wiele innych….

Artykuły 2023-08-25