Dron sprawdzi czym palisz w piecu

Tagi: brak tagów
2019-10-30
Dron sprawdzi czym palisz w piecu

Już zeszłej zimy na ulicach Zielonej Góry mogliśmy spotkać Straż Miejską z dronem badającym skład dymu wylatującego z naszych kominów. W tym roku nie będzie inaczej, dron już sprawdza czym palimy.

Problem smogu jest od kilku lat nośnym tematem. Zmaga się z nim cała Polska i wiele miast stara się jemu przeciwdziałać. Jednym ze sposobów jest zniechęcenie ludzi do palenia w piecach odpadami. Niestety nie było łatwego sposobu na to by skontrolować paleniska w domach prywatnych. Wtedy z pomocą przyszły drony, które mogą wzbić się w powietrze, zawisnąć nad kominem i za pomocą specjalnych czujników sprawdzić skład dymu. Dzięki temu Straż Miejska wie, czy w piecu nie palono rzeczy, których nie powinno się do niego wkładać np. śmieci. Jeśli wykryje takie przypadki może nałożyć mandat na właściciela nieruchomości.

Straż Miejska już po 15 minutach od rozpoczęcia akcji natrafiła na pierwsze wykroczenie. Okazało się, że właściciel nieruchomości użył do palenia w piecu niewielkiej ilość lakierowanego drewna.

Stosuje się wobec takich wykroczeń dwie metody. Jeśli ktoś przyzna się do winy jest pouczony i dostaje mandat w wysokości 500 zł, lub sprawa kierowana jest do sądu, który może nałożyć karę w wysokości do 5 tys. zł.

Jeśli ktoś nie przyzna się do winy pobierana jest próbka, która następnie badana jest w laboratorium. Wyniki nie pozostawiają już wtedy złudzeń i wiadomo czy ktoś wykorzystywał na opał rzeczy do tego nie przeznaczone.

Przeczytaj również

W środę 20 września o godzinie 6:00 swoje progi dla klientów otworzy kolejny sklep ALDI w Zielonej Górze, który zlokalizowany jest przy ulicy Łężyca-Apartamentowa 1….

Aktualności 2023-09-19

Z wielką radością informujemy o oficjalnym otwarciu Ambasady Seniora w Zielonej Górze. Uroczystość odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 13.00 przy al. Niepodległości 10. W…

Aktualności 2023-08-17

Mamy już nowy komunikat Prezydenta Miasta Zielona Góra. Dotyczy on ewakuacji mieszkańców sołectwa Przylep. Ewakuacji nie będzie Nie ma potrzeby ewakuacji, jakość powietrza została zbadana….

Aktualności 2023-07-22