Drzewka ozdobne łatwe w uprawie

Tagi: brak tagów
2022-06-06 / Aktualizacja artykułu: 2022-06-09
Drzewka ozdobne łatwe w uprawie

Najważniejszym krokiem w uprawie każdej rośliny jest jej sadzenie.

Jeśli popełnisz błędy w procesie sadzenia, może to ostatecznie doprowadzić nawet do obumarcia sadzonki. Dotyczy to także drzewek ozdobnych.

Kiedy sadzi się drzewa i krzewy?

Drzewka ozdobne można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Jeśli lubisz sadzić wiosną, zrób to jak najwcześniej, ponieważ gdy liście zaczynają się rozwijać, przeżywalność sadzonek znacznie się zmniejsza. Główną zaletą sadzenia jesiennego jest duży wybór sadzonek.

Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że lepiej sadzić drzewa wiosną, a krzewy jesienią, ponieważ przed nadejściem chłodów drzewa nie mają czasu na prawidłowe zakorzenienie się, co naraża je na zamarznięcie.

Jeśli kupujesz sadzonkę z otwartym systemem korzeniowym taką jak akacja (korzenie są uwolnione od glinianej grudki), pamiętaj, że nie powinna ona znajdować się na zewnątrz (szczególnie przy suchej pogodzie) dłużej niż 15-20 minut. Dlatego zadbaj o ochronę korzeni podczas transportu.

Do transportu małych sadzonek można użyć plastikowych pudełek z otworami. Umieść sadzonki w pudełku i przykryj oddychającym materiałem. Jeśli roślina jest większa, użyj worków na śmieci (20-40 l) lub grubej folii (szerokość 1,5 m): umieść materiał do sadzenia w woreczku lub owiń folią na 2/3 wzrostu i zawiąż lina.

Jak sadzić drzewka?

Drzewa ozdobne do ogrodu z otwartym systemem korzeniowym powinny być przenoszone w chłodną pochmurną pogodę, aby uniknąć wysychania korzeni. Jeśli korzenie są suche, należy zawinąć je w wilgotną szmatkę lub zanurzyć w glinianej zacierze. Nie możesz myć korzeni wodą. Aby wybrać najlepsze miejsce na posadzenie drzewa, weź pod uwagę następujące czynniki:

• Najbliższy budynek nie powinien znajdować się bliżej niż 4-5 m od drzewa.

• Sadzonki powinny znajdować się w odległości 3,5-4 m od siebie.

• Wysokość dojrzałego drzewa lub krzewu będzie się znacznie różnić od wysokości sadzonki, więc zsumuj wysokość dwóch dojrzałych drzew, których sadzonki zamierzasz zasadzić, podziel sumę przez dwa i uzyskasz optymalną odległość między nasadzeniami.

Mocowanie sadzonki po posadzeniu

Ze względu na nisko położony środek ciężkości krzewy zwykle dobrze trzymają się gleby, ale drzewa po posadzeniu należy podeprzeć. Aby to zrobić, przed posadzeniem na dnie dołu (10-15 cm od środka) podeprzyj je drewnianym kołkiem. W przypadku sadzonki kontenerowej należy zastosować trzy takie podpory, przywiązując do nich sadzonkę. Do wiązania nadaje się sznurek wykonany z naturalnych materiałów – lnu lub konopi. Po posadzeniu przytnij koronę sadzonki: usuń martwe i niezdrowe pędy.

Przeczytaj również

Wystrój sali weselnej zależy od wielu aspektów. Ważne są nie tylko zasłony, kwiaty czy obrusy. Warto pomyśleć o wszystkich elementach, jakie tworzą finalny efekt. Jednym…

Artykuły 2024-05-10

W dobie, gdy dominują rozgrywki online, istnieje miejsce, które celebruje starszą, lecz wciąż kochaną formę rozrywki – gry dla dwóch osób na jednym komputerze. Gralandia.pl…

Artykuły 2024-05-07

W obliczu zawiłości prawnych i często zaskakujących sytuacji życiowych, wielu mieszkańców Zielonej Góry może odczuwać potrzebę wsparcia prawnego. Niekiedy jednak barierą staje się koszt takich…

Artykuły 2024-04-15