Dzika Zielona Góra – gdzie zgłaszać obecność dzików?

Tagi: brak tagów
2020-07-09
Dzika Zielona Góra – gdzie zgłaszać obecność dzików?

Dziki w Zielonej Górze pojawiają się w coraz większej ilości miejsc. Informacje o ich obecności przychodzą dzisiaj niemal z każdej części miasta.

Widziano je już na osiedlu Słowackim, Śląskim, Źródlanym, Pomorskim, Piastowskim. Widziano je w Dolinie Gęśnika, Dla wielu mieszkańców widok dzików stał się powszedniością.

Problem stał się tak duży, że Prezydent Janusz Kubicki zapowiedział odstrzał dzików w Zielonej Górze. Demolują one tereny zielone. Grzebią w śmietnikach, przewracają je i roznoszą odpady. Stanowią one również zagrożenie dla kierowców, gdy poruszają się po jezdni, oraz zagrożenie dla ludzi. Tych przestały się bać. Chociaż atakują rzadko, to jednak takie sytuacje mogą się zdarzyć, a ludzie się ich boją.

Jak się zachować gdy zobaczymy dzika?

Jeśli zobaczysz dzika postaraj się od niego spokojnie oddalić i obrać inną trasę przejścia. Rozejrzyj się również za miejscem, w którym możesz się schronić np. klatka schodowa, ogrodzenie czy wysoki murek.

Jeśli dzik Cię zauważy, stań w miejscu i poczekaj. Jeśli straci Tobą zainteresowanie, możesz się oddalić. Na pewno nie podchodzimy do niego, nie próbujemy przegonić czy dotykać. To bardzo szybkie i silne stworzenia.

Uważajcie zwłaszcza gdy spotkacie lochę z młodymi. Wtedy może być dużo bardziej nerwowa i chcieć bronić swoich młodych.

Jeśli dzik postanowi nas zaatakować, nie pozostaje nam nic innego jak rzucić się do ucieczki i skorzystać ze schronienia, które dość łatwo znaleźć w mieście. Dużo trudniej w lesie, gdzie musimy ratować się wskakiwaniem na drzewo.

Dziki w mieście są trochę oswojone. Przyszły tutaj z wizytą jak do bufetu. Wiedzą, że to nie ich naturalne środowisko i wiedzą już, że można spotkać tu ludzi lub różne zwierzęta domowe. Niemniej jednak są one nadal niebezpieczne i nie należy się do nich zbliżać. W takiej sytuacji należy zawiadomić odpowiednie służby.

Gdzie zgłosić obecność dzika w mieście?

Zgłoszenia można dokonać do Straży Miejskiej. Telefon zgłoszeniowy to 602 162 203.

Przeczytaj również

W środę 20 września o godzinie 6:00 swoje progi dla klientów otworzy kolejny sklep ALDI w Zielonej Górze, który zlokalizowany jest przy ulicy Łężyca-Apartamentowa 1….

Aktualności 2023-09-19

Z wielką radością informujemy o oficjalnym otwarciu Ambasady Seniora w Zielonej Górze. Uroczystość odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 13.00 przy al. Niepodległości 10. W…

Aktualności 2023-08-17

Mamy już nowy komunikat Prezydenta Miasta Zielona Góra. Dotyczy on ewakuacji mieszkańców sołectwa Przylep. Ewakuacji nie będzie Nie ma potrzeby ewakuacji, jakość powietrza została zbadana….

Aktualności 2023-07-22