Dzika Zielona Góra – gdzie zgłaszać obecność dzików?

Tagi: brak tagów
2020-07-09
Dzika Zielona Góra – gdzie zgłaszać obecność dzików?

Dziki w Zielonej Górze pojawiają się w coraz większej ilości miejsc. Informacje o ich obecności przychodzą dzisiaj niemal z każdej części miasta.

Widziano je już na osiedlu Słowackim, Śląskim, Źródlanym, Pomorskim, Piastowskim. Widziano je w Dolinie Gęśnika, Dla wielu mieszkańców widok dzików stał się powszedniością.

Problem stał się tak duży, że Prezydent Janusz Kubicki zapowiedział odstrzał dzików w Zielonej Górze. Demolują one tereny zielone. Grzebią w śmietnikach, przewracają je i roznoszą odpady. Stanowią one również zagrożenie dla kierowców, gdy poruszają się po jezdni, oraz zagrożenie dla ludzi. Tych przestały się bać. Chociaż atakują rzadko, to jednak takie sytuacje mogą się zdarzyć, a ludzie się ich boją.

Jak się zachować gdy zobaczymy dzika?

Jeśli zobaczysz dzika postaraj się od niego spokojnie oddalić i obrać inną trasę przejścia. Rozejrzyj się również za miejscem, w którym możesz się schronić np. klatka schodowa, ogrodzenie czy wysoki murek.

Jeśli dzik Cię zauważy, stań w miejscu i poczekaj. Jeśli straci Tobą zainteresowanie, możesz się oddalić. Na pewno nie podchodzimy do niego, nie próbujemy przegonić czy dotykać. To bardzo szybkie i silne stworzenia.

Uważajcie zwłaszcza gdy spotkacie lochę z młodymi. Wtedy może być dużo bardziej nerwowa i chcieć bronić swoich młodych.

Jeśli dzik postanowi nas zaatakować, nie pozostaje nam nic innego jak rzucić się do ucieczki i skorzystać ze schronienia, które dość łatwo znaleźć w mieście. Dużo trudniej w lesie, gdzie musimy ratować się wskakiwaniem na drzewo.

Dziki w mieście są trochę oswojone. Przyszły tutaj z wizytą jak do bufetu. Wiedzą, że to nie ich naturalne środowisko i wiedzą już, że można spotkać tu ludzi lub różne zwierzęta domowe. Niemniej jednak są one nadal niebezpieczne i nie należy się do nich zbliżać. W takiej sytuacji należy zawiadomić odpowiednie służby.

Gdzie zgłosić obecność dzika w mieście?

Zgłoszenia można dokonać do Straży Miejskiej. Telefon zgłoszeniowy to 602 162 203.

Przeczytaj również

Urząd Miasta Zielona Góra informuje, że od poniedziałku, 8 lipca, ruszają prace związane z rozbudową skrzyżowania ulic Batorego i Źródlanej. Nowe pasy ruchu i sygnalizacja…

Aktualności 2024-07-04

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze i władze miasta osiągnęły porozumienie, dzięki któremu autobusy MZK będą kursować na terenie szpitala. Nowe zatoki przystankowe umożliwią pasażerom wygodny…

Aktualności 2024-07-03

W dniach od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 r. Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze będzie czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od…

Aktualności 2024-07-01