Jak dbać o parapety w naszych domach i mieszkaniach?

Tagi: brak tagów
2021-03-16
Jak dbać o parapety w naszych domach i mieszkaniach?

Parapety to ozdoba naszego okna. Kiedyś królowały parapety z lastryko, dzisiaj jednak wybór materiałów jest dużo większy. Od tworzyw sztucznych po różne rodzaje drewna i kamienia. Jednak, aby parapety długo wyglądały idealnie musimy o nie dbać. Zarówno o parapety wewnętrzne, jak i te znajdujące się na zewnątrz naszego domu lub mieszkania.

Jak dbać o parapety z tworzyw sztucznych

Dbanie o parapety z tworzywa sztucznego jest dość proste i w zasadzie wystarczą nam do tego te same środki czyszczące, które stosujemy do ram okiennych. Jedyne o czym należy pamiętać to to, aby nie używać żadnych kwasów, zasad i rozpuszczalników. Te środki mogą sprawić, że parapety wykonane z tworzywa sztucznego zaczną się rysować i żółknąć.

Pamiętaj również o tym, aby nie używać np. mleczek w płynie i innych środków czyszczących posiadających właściwości ścierne. Bardzo dobrze sprawdza się zwykła woda z mydłem. Używamy do tego delikatnych ściereczek. Nigdy szorstkich gąbek lub szczotek, które mogą zarysować delikatny materiał jakim jest PCV.

Jak dbać o parapety z drewna

Parapety z drewna są ponadczasowe. Zawsze wyglądają stylowo, a samo drewno jest naturalnym i gustownym materiałem. Oczywiście parapety drewniane chronimy przed wilgocią. Powinny być więc dobrze zaimpregnowane oraz zamontowane.

Czyścimy je za pomocą delikatnej ściereczki nasączonej wodą, tak by nie zniszczyć wierzchniej warstwy lakieru dzięki, której parapet wygląda dobrze i jest chroniony przed wilgocią.

Nie używamy środków mających właściwości ścierne, ani kwasów. Najlepiej wykorzystać specjalne preparaty do czyszczenia drewna, które zawierają wosk pozostawiający na czyszczonej powierzchni dodatkową warstwę ochronną.

Jak dbać o parapety z kamienia

Zazwyczaj do starcia kurzu z parapetu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz wystarczy ściereczka z wodą. Warto wiedzieć również z jakim kamieniem mamy do czynienia i zapytać wykonawcę, jak należy dbać o parapety, które dla nas wykonał.

Regularnie należy zabezpieczać parapety z kamienia odpowiednimi środkami. Podczas czyszczenia ich unikamy środków chemicznych, nawet delikatnych jak płyn do mycia naczyń. Nie używamy również produktów, które zawierają kwas, gdyż mogą one zaszkodzić kamieniowi.

Dlatego warto również skorzystać z lokalnej firmy, jak parapety Zielona Góra, aby w razie potrzeby móc skonsultować problem i nabyć odpowiednie środki. Parapety z kamienia należą bowiem do najtrwalszych, ale i też najdroższych. Jeśli chcemy, aby latami wyglądały dobrze musimy o nie odpowiednio zadbać.

Przeczytaj również

Planowanie wakacji to nie tylko wybór destynacji i rezerwacja hotelu, ale również zadbanie o bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób…

Artykuły 2024-07-03

Uniwersytet Zielonogórski opublikował wyniki rankingów, w których Zielona Góra może poszczycić się miejscami na podium. Pod jakim względem nasze miasto jest przyjazne studentom? 1 miejsce:…

Artykuły 2024-07-01

Proszę opowiedzieć nam o początkach Zipio.pl. Skąd wziął się pomysł na produkcję bambusowych poncho kąpielowych? Pomysł na produkcję bambusowych poncho kąpielowych zrodził się z osobistego…

Artykuły 2024-06-20