Jak dobrać odpowiednią moc maty grzewczej pod panele?

Tagi: brak tagów
2022-06-20
Jak dobrać odpowiednią moc maty grzewczej pod panele?

Decyzja o wyborze konkretnego systemu ogrzewania ma kolosalny wpływ na komfort mieszkańców i wysokość płaconych rachunków. Mając na uwadze obszerną listę zalet mat grzewczych, nie dziwi rosnąca popularność tego rozwiązania do montażu pod panelami podłogowymi. Wydajność instalacji w połączeniu z jej energooszczędnością to cechy, dzięki którym maty grzewcze zaskarbiły sobie uznanie rzeszy właścicieli domów i mieszkań.

Z mat grzewczych chętnie korzystają również właściciele firm, którzy potrzebują systemu do zapewnienia ciepła na dużej powierzchni. Zastanówmy się, co warto wiedzieć o parametrach maty grzewczej. Jak dobrać jej moc do konkretnego pomieszczenia? Jak połączyć optymalną moc z niskimi kosztami ogrzewania?

Mata grzewcza pod panele- co warto wiedzieć przed zakupem?

Maty grzewcze to uniwersalne rozwiązania, sprawdzające się w nieruchomościach o zróżnicowanym sposobie wykończenia podłogi. Instalacja elektrycznych mat grzewczych następuje przed ułożeniem warstwy zewnętrznej podłogi, wymagając przeważnie dokładnego rozplanowania układu przewodów. Aby ten innowacyjny i sprawdzony system grzewczy mógł jak najlepiej spełniać swoje funkcje, należy zapewnić minimalne pokrycie w przedziale 80-90% powierzchni. Umiejscowienie mat grzewczych nie może być dziełem przypadku. Obejmujemy nimi całą dostępną przestrzeń z wyłączeniem miejsc, gdzie planujemy ustawić meble bezpośrednio na panelach. Ścisłe przyleganie mebli do ogrzewanej podłogi nie tylko je niszczy i wysusza, lecz rodzi ryzyko awarii przeciążonych modułów maty grzewczej. Zapamiętajmy zatem, że maty elektryczne powinny posiadać wolną przestrzeń, gdzie transmisja ciepła nie spotka się z żadnymi przeszkodami.

Mata grzewcza pod panele występuje w wielu wersjach mocowych. Dobór odpowiedniej mocy w odniesieniu do warunków przestrzennych chroni przed nadmiernymi kosztami z tytułu przewymiarowania, a także zapewnia optymalne parametry grzewcze. Ogólna zasada mówi, że maty umieszczone pod panelami powinny generować moc na poziomie 100 Watów na jeden metr kwadratowy. Wartość tę można z powodzeniem zmniejszyć, jeśli maty stanowią tylko uzupełnienie dla innych metod ogrzewania, np. pompy ciepła.

Maty grzewcze umożliwiają montaż pod warstwą wylewki. Wówczas jeszcze na etapie prac deweloperskich opracowuje się projekt ogrzewania podłogowego. Po umieszczeniu mat na swoim miejscu, ekipa montażowa aplikuje wylewkę (przeważnie jest to wylewka samopoziomująca), a następnie przykrywa ją dowolną okładziną podłogową. Integracja maty grzewczej i wylewki podłogowej pełni funkcje akumulacyjne, przypominające działanie grzejników gromadzących ciepło.

Mata grzewcza pod panele sprawdza się we wszystkich nieruchomościach, dostarczając niekwestionowanych korzyści dla użytkowników. Tworzy bezobsługowy system grzewczy i automatyzuje proces sterowania intensywnością pracy, dzięki wbudowanemu termostatowi.

Mata grzewcza pod panele od firmy Termofol

Firma Termofol od lat dostarcza zaawansowanych komponentów pod nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego. Maty grzewcze Termofol charakteryzują się bezpieczeństwem i ekstremalną żywotnością. Praca mat grzewczych nie wymaga czynności obsługowych i konserwacyjnych, ograniczając ingerencję ze strony użytkownika wyłącznie do ewentualnej regulacji temperatury. Mata grzewcza pod panele doczekała się szczegółowego opisu na stronie www.termofol.pl, którą warto odwiedzić w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań na rynku.

Przeczytaj również

Wystrój sali weselnej zależy od wielu aspektów. Ważne są nie tylko zasłony, kwiaty czy obrusy. Warto pomyśleć o wszystkich elementach, jakie tworzą finalny efekt. Jednym…

Artykuły 2024-05-10

W dobie, gdy dominują rozgrywki online, istnieje miejsce, które celebruje starszą, lecz wciąż kochaną formę rozrywki – gry dla dwóch osób na jednym komputerze. Gralandia.pl…

Artykuły 2024-05-07

W obliczu zawiłości prawnych i często zaskakujących sytuacji życiowych, wielu mieszkańców Zielonej Góry może odczuwać potrzebę wsparcia prawnego. Niekiedy jednak barierą staje się koszt takich…

Artykuły 2024-04-15