Jak przygotować ciągnik do sezonu żniwnego?

Tagi: brak tagów
2022-06-20
Jak przygotować ciągnik do sezonu żniwnego?

Maszyny rolnicze to sprzęt użytkowany tylko przez pewną część roku. Jednak w tym okresie maszyny potrzebne są w zasadzie nieustannie, a awaria w trakcie żniw oznacza duże straty finansowe. Dlatego też przed sezonem warto odpowiednio przygotować urządzenie, aby uniknąć kosztownych konsekwencji niedopatrzeń. Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Sprawdź części rolnicze

Przede wszystkim należy poddać kontroli wszystkie najważniejsze podzespoły. Chodzi o takie części rolnicze, jak elementy napędu, poszczególne elementy robocze, ale też silnik, fachowiec sprawdzi ogólny stan maszyny. Jeśli którakolwiek z istotnych części rolniczych nie będzie działać tak jak należy, warto od razu zdecydować się na wymianę.

Zamienne części rolnicze to często całkiem mały wydatek, który pozwoli uniknąć wysokich kosztów w przyszłości. Nie warto oszczędzać, zwlekając z wymianą do ostatniej chwili, ponieważ konsekwencje tego mogą być bardzo poważne. Po pierwsze poważna awaria to konieczność większego wydatku na naprawę, po drugie przestój w pracy maszyny rolniczej przeważnie oznacza straty w działalności rolniczej.

Wymień elementy eksploatacyjne

W maszynach rolniczych znajduje się wiele części eksploatacyjnych, które należy cyklicznie wymieniać. Mowa tutaj choćby o filtrach. W zasadzie każdego roku warto wymieniać filtry, aby zapewnić w pełni sprawną pracę silnika i innych kluczowych podzespołów. Do części eksploatacyjnych zalicza się też uszczelki i niektóre zawory. W przypadku poszczególnych maszyn mogą występować również inne części eksploatacyjne wymagające wymiany.

Oczywiście przed sezonem warto wymienić również wszystkie płyny. Mowa o olejach i smarach, które zapewniają płynną pracę poszczególnych podzespołów. Również w tej kwestii zalecamy zwrócić się do fachowca. Sprawdzi on, w jakim stopniu zużyte są poszczególne płyny i zaleci wymianę tych, które tego wymagają. Regularna wymiana płynów do maszyn rolniczych to bardziej komfortowa praca oraz dłuższa żywotność podzespołów.

Przeczytaj również

Wystrój sali weselnej zależy od wielu aspektów. Ważne są nie tylko zasłony, kwiaty czy obrusy. Warto pomyśleć o wszystkich elementach, jakie tworzą finalny efekt. Jednym…

Artykuły 2024-05-10

W dobie, gdy dominują rozgrywki online, istnieje miejsce, które celebruje starszą, lecz wciąż kochaną formę rozrywki – gry dla dwóch osób na jednym komputerze. Gralandia.pl…

Artykuły 2024-05-07

W obliczu zawiłości prawnych i często zaskakujących sytuacji życiowych, wielu mieszkańców Zielonej Góry może odczuwać potrzebę wsparcia prawnego. Niekiedy jednak barierą staje się koszt takich…

Artykuły 2024-04-15