Jak przygotować samochód do długiej podróży?

Tagi: brak tagów
2021-01-21
Jak przygotować samochód do długiej podróży?

Samochód jest konstrukcją złożoną z wielu podzespołów, które w trakcie eksploatacji ulegają zużyciu. Ich liczba jest na tyle duża, że trudno utrzymać wszystkie jednocześnie na poziomie najwyższej sprawności. W efekcie może się zdarzyć, że niespodziewanie jeden z nich zawiedzie. Takie sytuacje są szczególnie niepożądane w długich trasach. Dlatego przed wyjazdem warto się do niego przygotować.

Przysłowiowe dmuchanie na zimne przed długą podróżą

Z pewnością każdy właściciel samochodu miał do czynienia z sytuacją, gdy w drodze do pracy, sklepu czy na wakacje pojazd nagle odmówił posłuszeństwa. Awarie bywają różne: od przebitej opony, którą łatwo można wymienić, po zatarcie silnika z powodu zbyt małej ilości płynu w chłodnicy lub oleju. O ile koło można szybko zmienić, o tyle awaria silnika zmusza do przerwania podróży.

Przedstawione sytuacje wskazują, że „dmuchaniu na zimne” wcale nie jest przesadne. Dokładne sprawdzenie wszystkich możliwych podzespołów i elementów wyposażenia może zapobiec poważnym konsekwencjom – od poważnego wypadku po konieczność przerwania podróży. Oczywiście nie wszystko możesz sprawdzić i nie przewidzisz każdej awarii. Są jednak takie elementy, o które możesz zadbać, minimalizując ryzyko.

Co warto sprawdzić przed wyjazdem?

Lista czynności, które możesz wykonać w ramach przygotowania pojazdu do długiej podróży, jest całkiem spora. Każda z nich o kilka procent zmniejsza ryzyko wypadku czy awarii. Jednocześnie Ty zyskujesz gwarancję, że dotrzesz do celu bez przymusowych postojów. Oto, co powinieneś sprawdzić.

Poziom płynów eksploatacyjnych

Odpowiedni poziom oleju gwarantuje bezpieczną i niezawodną pracę silnika. Jeśli jest go zbyt mało, jednostka napędowa na skutek tarcia zbyt mocno się rozgrzeje i odmówi posłuszeństwa. Awaria jest nie tylko problematyczna, ale wiąże się też z wysokimi kosztami. Olej powinieneś też zabrać ze sobą. Jeśli jego poziom spadnie, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem sklepu czy stacji, która oferuje taki sam jego gatunek. Równie ważne jak olej, są też inne płyny eksploatacyjne:

  • płyn chłodniczy,
  • olej wspomagania kierownicy,
  • płyn hamulcowy,
  • płyn do spryskiwaczy.

Może Cię zainteresować: Czarny dym z rury wydechowej podczas jazdy objawy i zalecenia

Stan techniczny hamulców

Hamulce odgrywają bardzo istotną rolę w bezpieczeństwie jazdy i kontroli pojazdu na śliskich drogach czy na zakrętach. Dlatego ich stan techniczny powinien być bardzo dobry. Jeśli wymieniałeś klocki i tarcze w ostatnich miesiącach, z pewnością nie można im nic zarzucić. Jeżeli jednak używasz ich już od dłuższego czasu, wykonaj test sprawności. W tym celu możesz udać się na mniej uczęszczaną drogę, rozpędzić pojazd i wykonać przynajmniej jedno mocne hamowanie.

Ogumienie i ciśnienie w oponach

Koła samochodowe odpowiadają za kontakt auta z podłożem. Są też odpowiedzialne za stabilną jazdę i dobre prowadzenie. Dlatego stan techniczny ogumienia jest kolejnym elementem, który musisz sprawdzić przed podróżą. Jeśli nie masz możliwości zmiany opon na nowe, a obecne nie są w najlepszym stanie, oddaj je do wulkanizacji. Docenisz to później podczas pokonywania górskich serpentyn czy mokrych nawierzchni. Zadbaj też o ciśnienie w oponach. To prawidłowe jest indywidualne dla poszczególnych marek i modeli pojazdów. Dlatego poszukaj go na samochodowych nalepkach lub w instrukcjach producenta.

Oświetlenie i wycieraczki

Wprawdzie trudno przewidzieć czy po godzinie jazdy nie spali się któraś żarówka, jednak przed wyruszeniem w podróż warto upewnić się, że wszystkie są sprawne. Jeśli chcesz mieć gwarancję i zabezpieczenie, możesz zabrać ze sobą żarówki rezerwowe – pod warunkiem, że potrafisz je zmienić samodzielni. Zweryfikuj też sprawność i stan piór wycieraczek – nigdy nie wiadomo, czy w drodze nie trafisz na deszcz.

Sprawność silnika

Jeśli jesteś tzw. miejskim kierowcą, silnik Twojego samochodu nie był narażony na przeciążenia. Aby upewnić się, że pracuje sprawnie, wybierz się na dłuższą wycieczkę za miasto. Dobrym pomysłem jest wypad na autostradę lub drogę ekspresową, gdzie możesz wcisnąć nieco mocniej pedał gazu. Przed wyjazdem dokładnie obejrzyj auto, zajrzyj pod maskę i podwozie oraz oceń je wizualnie.

Akumulator

Rozładowany akumulator bywa poważnym problemem, jeśli często zatrzymujesz się na postojach. Planujesz zwiedzanie? Sprawdź poziom energii ogniwa i doładuj go przed podróżą. Wówczas zyskasz pewność, że silnik zawsze wystartuje.

Nawigacja

Jeśli wybierasz się do innego kraju lub planujesz zwiedzać miejsca nieznane, oddalone od cywilizacji, zadbaj o aktualność nawigacji samochodowej. Sprawdź też wyposażenie dodatkowe – trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, gaśnicę.

Dmuchanie na zimne zawiodło? Wezwij pomoc drogową

Oczywiście nawet najstaranniejsze przeglądy czy wizyty u wulkanizatora nie zagwarantują Ci, że podczas podróży nie dojdzie do awarii. Możesz wówczas liczyć nie tylko na odholowanie auta do warsztatu. Jeśli wybierasz się na wybrzeże, pomoc drogowa w Gorzowie zapewni Ci wsparcie również w wielu innych sytuacjach. Dzięki temu na miejscu rozwiążesz problem i pojedziesz dalej do celu. Specjaliści z serwisu dowiozą brakujące paliwo, na miejscu wymienią żarówkę czy koło oraz dokonają drobnych napraw. Uruchomią też silnik, jeśli zapomnisz o naładowaniu akumulatora.

Przeczytaj również

Wypożyczalnia rowerów w Zielonej Górze to dobre rozwiązanie dla osób, które wybierając się w podróż chcą poznawać okolicę z perspektywy dwóch kółek. Na co jednak zwrócić…

Artykuły 2024-10-24

Zielona Góra, jedno z najważniejszych miast województwa lubuskiego, jest pełne atrakcji, które przyciągają turystów o każdej porze roku. Miasto słynie nie tylko z bogatej tradycji…

Artykuły 2024-10-20

Zielona Góra, dziś znana głównie jako stolica polskiego winiarstwa i miejsce corocznego Winobrania, kryje w sobie mniej znane, a zarazem mroczne fragmenty historii. Choć w…

Artykuły 2024-10-14