Jak sprawdzić jakość powietrza w Zielonej Górze

Tagi: brak tagów
2022-07-22
Jak sprawdzić jakość powietrza w Zielonej Górze

W Zielonej Górze możemy na bieżąco obserwować jakość powietrza i wybrać porę spaceru wtedy, gdy jest ono najlepsze. Najnowsza stacja badająca jakość powietrza zlokalizowana jest na zbiegu ulicy Wyszyńskiego i Węgierskiej. Jest usytuowana przy ruchliwej dwupasmowej w obu kierunkach ulicy. To jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w Zielonej Górze. Mierzy ona pył zawieszony PM10.

Jak sprawdzić jakie jest aktualne zanieczyszczenie powietrza w Zielonej Górze?

Wystarczy, że wejdziemy na mapę powietrze.gios.gov.pl. W Zielonej Górze możemy sprawdzić jakość powietrza w dwóch punktach pomiarowych. Na ulicy Krótkiej oraz przy Wyszyńskiego. Zielona kropka oznacza, że powietrze jest bardzo dobre lub dobre.

Stacja na ulicy Wyszyńskiego podaje wyniki PM10. Stacja na ulicy Krótkiej podaje PM2.5, PM10, CO, SO2, C6H6, NO2 i O3. Wyniki na stacji prowadzone są automatycznie i aktualizują co godzinę.

  • PM10 – pył PM10
  • PM2.5 – pył PM2.5
  • O3 – ozon
  • NO2 – dwutlenek azotu
  • SO2 – dwutlenek siarki
  • C6H6 – benzen
  • CO – tlenek węgla

Czym jest pył PM10?

Pył PM10 to rodzaj pyłu, który jest bardzo drobny i może się łatwo dostać do płuc. Pył PM10 może pochodzić z różnych źródeł, takich jak zanieczyszczenia przemysłowe lub spaliny samochodowe. Może on być również produktem ubocznym procesu spalania węgla lub drewna.

Pył PM10 jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych i osób cierpiących na astmę lub inne problemy z oddychaniem. Należy unikać kontaktu z tym pyłem, jeśli to możliwe, i stosować odpowiednie środki o strożności, jeśli nie można go uniknąć.

Czym jest pył PM2,5?

Pył PM2,5 jest toksycznym pyłem zawieszonym w powietrzu, który może się dostać do płuc i powodować problemy zdrowotne. Jest on szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych i osób cierpiących na astmę lub inne problemy z oddychaniem. Należy unikać kontaktu z tym pyłem, jeśli to możliwe, i stosować odpowiednie środki ostrożności, jeśli nie można go uniknąć.

Przeczytaj również

Wystrój sali weselnej zależy od wielu aspektów. Ważne są nie tylko zasłony, kwiaty czy obrusy. Warto pomyśleć o wszystkich elementach, jakie tworzą finalny efekt. Jednym…

Artykuły 2024-05-10

W dobie, gdy dominują rozgrywki online, istnieje miejsce, które celebruje starszą, lecz wciąż kochaną formę rozrywki – gry dla dwóch osób na jednym komputerze. Gralandia.pl…

Artykuły 2024-05-07

W obliczu zawiłości prawnych i często zaskakujących sytuacji życiowych, wielu mieszkańców Zielonej Góry może odczuwać potrzebę wsparcia prawnego. Niekiedy jednak barierą staje się koszt takich…

Artykuły 2024-04-15