Jak sprawdzić jakość powietrza w Zielonej Górze

Tagi: brak tagów
2022-07-22
Jak sprawdzić jakość powietrza w Zielonej Górze

W Zielonej Górze możemy na bieżąco obserwować jakość powietrza i wybrać porę spaceru wtedy, gdy jest ono najlepsze. Najnowsza stacja badająca jakość powietrza zlokalizowana jest na zbiegu ulicy Wyszyńskiego i Węgierskiej. Jest usytuowana przy ruchliwej dwupasmowej w obu kierunkach ulicy. To jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w Zielonej Górze. Mierzy ona pył zawieszony PM10.

Jak sprawdzić jakie jest aktualne zanieczyszczenie powietrza w Zielonej Górze?

Wystarczy, że wejdziemy na mapę powietrze.gios.gov.pl. W Zielonej Górze możemy sprawdzić jakość powietrza w dwóch punktach pomiarowych. Na ulicy Krótkiej oraz przy Wyszyńskiego. Zielona kropka oznacza, że powietrze jest bardzo dobre lub dobre.

Stacja na ulicy Wyszyńskiego podaje wyniki PM10. Stacja na ulicy Krótkiej podaje PM2.5, PM10, CO, SO2, C6H6, NO2 i O3. Wyniki na stacji prowadzone są automatycznie i aktualizują co godzinę.

  • PM10 – pył PM10
  • PM2.5 – pył PM2.5
  • O3 – ozon
  • NO2 – dwutlenek azotu
  • SO2 – dwutlenek siarki
  • C6H6 – benzen
  • CO – tlenek węgla

Czym jest pył PM10?

Pył PM10 to rodzaj pyłu, który jest bardzo drobny i może się łatwo dostać do płuc. Pył PM10 może pochodzić z różnych źródeł, takich jak zanieczyszczenia przemysłowe lub spaliny samochodowe. Może on być również produktem ubocznym procesu spalania węgla lub drewna.

Pył PM10 jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych i osób cierpiących na astmę lub inne problemy z oddychaniem. Należy unikać kontaktu z tym pyłem, jeśli to możliwe, i stosować odpowiednie środki o strożności, jeśli nie można go uniknąć.

Czym jest pył PM2,5?

Pył PM2,5 jest toksycznym pyłem zawieszonym w powietrzu, który może się dostać do płuc i powodować problemy zdrowotne. Jest on szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych i osób cierpiących na astmę lub inne problemy z oddychaniem. Należy unikać kontaktu z tym pyłem, jeśli to możliwe, i stosować odpowiednie środki ostrożności, jeśli nie można go uniknąć.

Przeczytaj również

Chcesz kupić ajran w Zielonej Górze? Nie musisz wcale jechać do Turcji. Można go kupić w naszym mieście. Jednym ze sklepów, gdzie jest on dostępny,…

Artykuły 2023-09-11

Zielona Góra, znana również jako „Miasto Wina”, to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Jednak jak w każdym rozwijającym się mieście, również tutaj pojawiają…

Artykuły 2023-09-01

Totem multimedialny to zaawansowane urządzenie elektroniczne, które łączy w sobie różnorodne funkcje multimedialne, takie jak wyświetlanie treści wideo, dźwięk, interakcję z użytkownikiem i wiele innych….

Artykuły 2023-08-25