Jak uratować życie sąsiada? Szkolenia z obsługi defibrylatora w Nowym Mieście

Tagi: brak tagów
2024-02-03
Jak uratować życie sąsiada? Szkolenia z obsługi defibrylatora w Nowym Mieście

Mieszkańcy Nowego Miasta uczą się ratować życie

W dzielnicy Nowe Miasto trwają szkolenia z obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), urządzenia, które może uratować życie podczas nagłego zatrzymania krążenia. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę z możliwości, jakie daje posiadanie tak ważnego urządzenia w pobliżu. Szkolenia odbywają się w ramach projektu „Ratuj życie”, który został wybrany przez mieszkańców w budżecie obywatelskim w 2022 roku.

Szkolenia w każdym sołectwie

Ponad rok temu, dzięki projektowi „Ratuj życie”, w każdym sołectwie dzielnicy Nowe Miasto, nawet w najmniejszym i najbardziej oddalonym od centrum, zostało umieszczonych 36 defibrylatorów dostępnych 24 godziny na dobę. Szkolenia z ich obsługi są kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców.

Harmonogram szkoleń

Szkolenia rozpoczęły się 29 stycznia w Nowym Kisielinie. Kolejne spotkania odbędą się w Jeleniowie i Zatoniu 7 lutego, w Ochli 9 lutego, a 29 lutego mieszkańcy Kiełpina będą mieli okazję nauczyć się obsługi defibrylatora. Spotkania są otwarte dla wszystkich mieszkańców, zarówno dla tych, którzy po raz pierwszy chcą nauczyć się, jak obsługiwać AED, jak i dla tych, którzy chcą odświeżyć swoje umiejętności.

Znaczenie szkoleń

Klaudia Baranowska, pomysłodawczyni projektu i obecna dyrektorka Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto, podkreśla, że szkolenia są niezwykle ważne, ponieważ nawet jeśli defibrylator instruuje użytkownika krok po kroku, stres może prowadzić do błędów. Symulowane akcje ratunkowe, które są elementem szkoleń, mają na celu oswajanie z urządzeniem i dodawanie odwagi mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych.

Ośmielenie i nauka

Michał Paprotny, ratownik medyczny i pracownik firmy Adpla, która dostarczyła defibrylatory, prowadzi szkolenia. Podkreśla on, że ważne jest, aby ośmielić mieszkańców do aktywnego uczestnictwa i pokazać, że każdy może uratować życie.

Projekt „Ratuj życie” pokazuje, jak ważna jest współpraca między mieszkańcami, lokalnymi władzami i firmami, aby zwiększyć bezpieczeństwo i gotowość do działania w przypadku nagłych zdarzeń medycznych. Te szkolenia stanowią ważny krok w kierunku budowania społeczności gotowej do niesienia pomocy.

Źródło: Urząd Miasta Zielona Góra

Przeczytaj również

Zastanawiacie się, gdzie w Zielonej Górze zrobić zakupy w niedzielę? Sklepy Intermarché Zielona Góra otwarte są w każdą niedzielę od godziny 9:00 do godziny 18:00….

Aktualności 2024-06-15

Wielkopolski rolnik niszczy rzodkiewki o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych – brak nabywców i wysokie koszty zbiorów zmuszają go do tej drastycznej decyzji. Film ukazujący ten…

Aktualności 2024-06-12

Władze Zielonej Góry i ZKŻ SSA ogłosiły w piątek zawarcie umowy o przekazaniu 500 tysięcy złotych na bieżące prowadzenie ekstraligowej drużyny żużlowej. Dotacja ta ma…

Aktualności 2024-06-08