Harmonia koloru – najważniejsza kwestia podczas uzyskiwania pożądanego efektu malowania. Barwy muszą ze sobą współgrać, szczególnie gdy mowa o malowaniu pejzażu lub portretów. Jednak jak odpowiednio wykorzystać kolor, aby uzyskać efekt godny pochwały? O czym pamiętać, dobierając barwy podczas malowania?
Kolor jest niejako narzędziem do podkreślania danego efektu na obrazie. Może to być na przykład uzyskanie nasycenia, czyli intensywności barw. Kolory słabo nasycone wydają się nudne, intensywne z kolei żywe i pełne energii. Należy jednak zaznaczyć, że z nasycenia trzeba korzystać rozsądnie, zbyt wiele nasyconych barw męczy oko, stonowane kolory, zimne i ponure mogą w ogóle nie przyciągnąć wzroku. Barwami można także działać na emocje, wysokie nasycenie zawsze będzie kojarzyć się ze szczęściem czy radością. Mniej nasycone barwy kojarzą się ze smutkiem, nostalgią i ponurym nastrojem, a nawet strachem, co doskonale obrazuje “Krzyk” namalowany przez norweskiego autora Edvarda Muncha. Oczywiście, aby uzyskiwać takie efekty, należy zakupić wysokiej jakości farby i akcesoria, tych nie brakuje pod tym linkiem: https://szkicuj.pl/pol_m_Plotna-Pedzle-i-akcesoria-malarskie_Plotna-blejtramy-malarskie-1383.html.
W każdym obrazie jeden kolor powinien dominować, gdy jest to pejzaż, może to być zieleń w różnych odcieniach czy też błękit, jeśli mowa o krajobrazie morskim. Nigdy nie można korzystać z kilku kolorów dominujących, bo może to wprowadzić osobę oglądającą w zakłopotanie. To samo dotyczy obiektów na obrazie, jeden powinien być dominujący, pozostałe dopełniające, kierujące uwagę na najważniejszą część dzieła. Nie oznacza to jednak, że należy korzystać tylko i wyłącznie z jednej barwy, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to jej odcienie, różne nasycenia czy też jasności. Jeżeli chcesz wykorzystać więcej niż jedną barwę, postaw na kolory występujące obok siebie na kole barw. Więcej informacji na ten temat tutaj: https://szkicuj.pl.
Zestawienie przeciwieństw również występuje w malarstwie, kontrast ten można uzyskać przy pomocy zestawienia światła i ciemności, kolorów leżących daleko od siebie na kole barw. Kolejnym sposobem uzyskania kontrastu jest zestawienie barwy nasyconej z nienasyconą, czysty kolor można przełamywać podstawowymi, między innymi czernią. Oczywiście to praktyka czyni mistrza, dlatego zapraszamy na stronę: https://szkicuj.pl/product-pol-2346-Farby-Wodne-Akwarelowe-Kostki-Zestaw-H-B-40w1-Pedzle-Wodne.html, po niezbędne akcesoria malarskie.
Materiał zewnętrzny
Chcesz kupić ajran w Zielonej Górze? Nie musisz wcale jechać do Turcji. Można go kupić w naszym mieście. Jednym ze sklepów, gdzie jest on dostępny,…
Zielona Góra, znana również jako „Miasto Wina”, to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Jednak jak w każdym rozwijającym się mieście, również tutaj pojawiają…
Totem multimedialny to zaawansowane urządzenie elektroniczne, które łączy w sobie różnorodne funkcje multimedialne, takie jak wyświetlanie treści wideo, dźwięk, interakcję z użytkownikiem i wiele innych….