Jakich warunków wymaga złota rybka do życia?

Tagi: brak tagów
2023-02-26
Jakich warunków wymaga złota rybka do życia?

Złota rybka jest piękna i przyciąga wzrok, w każdej ze swoich odmian. Te ryby ozdobne są bardzo znane na całym świecie. Pochodzą z Chin i są tolerancyjne na różne warunki środowiskowe. Dzięki tym cechom są łatwe w pielęgnacji. Są jednak aspekty, o których musisz pamiętać, aby zapewnić im najlepszą jakość życia.

 

 

 

 

Jakiej wielkości akwarium potrzebuje złota rybka?

Pierwszym ważnym punktem jest wielkość akwarium. Generalnie poszczególne odmiany osiągają w wieku dorosłym od 15 do 20 centymetrów. Nie nadają się więc małe zbiorniki i wymagany jest co najmniej akwarium o pojemności 40 litrów wody na każdą rybkę. W przypadku, gdy chcesz mieć kilka tych ryb, należy zwiększyć tę wartość biorąc pod uwagę każdą kolejną rybkę. Tak więc akwarium o pojemności 150 litrów może pomieścić 3 lub nawet 4 osobniki. Ostateczny rozmiar, jaki może nabyć złota rybka, zależy od różnych czynników, takich jak odmiana ryby, pokarm, jaki otrzymuje i oczywiście przestrzeń, jaką ma do dyspozycji do rozwoju.

Czynniki fizykochemiczne wody w akwarium dla złotych rybek

Złote rybki są zimnymi rybami słodkowodnymi, tolerującymi różne warunki środowiskowe. Istnieją jednak parametry fizyczne i chemiczne, o które należy zadbać. Są one następujące:

Temperatura: jak już wspomnieliśmy, są to okazy zimnowodne, ale zakres ich temperatur zależy od odmiany. Ogólnie rzecz biorąc, tolerują temperatury od 10 do 30 °C. Jednak utrzymywanie w akwarium skrajnych wartości nie jest dobrym pomysłem dla zdrowia ryb.
Twardość: Najlepiej jest utrzymywać wodę o wartości twardości (dH) pomiędzy 3 a 14°. Choć mogą one przetrwać w twardej wodzie, lepiej nie narażać zdrowia swoich złotych rybek.
pH: odpowiedni zakres w tym przypadku to od 6,5 do 8,5. Konieczne jest sprawdzanie go raz w tygodniu lub co 15 dni. W ten sposób możesz sprawdzić, czy akwarium Twojej złotej rybki ma odpowiednie parametry. W regulacji Ph pomogą preparaty do oczka wodnego.
Azot: ważne jest, aby upewnić się, że poziom azotu i amoniaku nie gromadzi się w naszym akwarium. Można to zrobić przy regularnym stosowaniu komercyjnych zestawów.

Rośliny dla akwarium

Złote rybki są wszystkożerne, w skład ich diety wchodzą również rośliny, więc stosując naturalne rośliny w swoim akwarium, weź to pod uwagę. Możesz zdecydować się na sztuczne rośliny akwariowe, które upiększą Twoje akwarium. Naturalne rośliny przynoszą jednak pewne korzyści dla złotych rybek. Z jednej strony stanowią one źródło tlenu, a z drugiej pochłaniają azotany, które gromadzą się w zbiorniku. Ponadto rośliny zapewniają kryjówki i miejsca składania jaj. Można zdecydować się na okazy o twardych liściach, których ryby nie zjedzą. Także jakieś małe, miękkie, które służą jako pokarm.

 

Inne akcesoria akwarystyczne

Należy również wziąć pod uwagę inne czynniki:

Oświetlenie do akwarium: Wskazane jest również umieszczenie źródła światła, zarówno dla oświetlenia, jak i w celu wspierania wzrostu żywych roślin. Świetlówki zapewniają jednolite, chłodne światło i zużywają mniej energii elektrycznej. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę głębokość i liczbę roślin w Twoim zbiorniku, aby zainstalować odpowiedni sprzęt.
Grzałka: ponieważ złote rybki są rybami zimnowodnymi, nie ma konieczności stosowania grzałki. Lepiej jednak kontrolować temperaturę, gdyż dzięki temu unikniemy nagłych zmian, które mogłyby wpłynąć na zdrowie rybek. 

 

Przeczytaj również

Wystrój sali weselnej zależy od wielu aspektów. Ważne są nie tylko zasłony, kwiaty czy obrusy. Warto pomyśleć o wszystkich elementach, jakie tworzą finalny efekt. Jednym…

Artykuły 2024-05-10

W dobie, gdy dominują rozgrywki online, istnieje miejsce, które celebruje starszą, lecz wciąż kochaną formę rozrywki – gry dla dwóch osób na jednym komputerze. Gralandia.pl…

Artykuły 2024-05-07

W obliczu zawiłości prawnych i często zaskakujących sytuacji życiowych, wielu mieszkańców Zielonej Góry może odczuwać potrzebę wsparcia prawnego. Niekiedy jednak barierą staje się koszt takich…

Artykuły 2024-04-15