Jakie odpady należy wrzucać do niebieskiego pojemnika?

Tagi: brak tagów
2023-03-04
Jakie odpady należy wrzucać do niebieskiego pojemnika?

Do niebieskiego pojemnika na odpady selektywne, czyli na papier i tekturę, należy wrzucać następujące odpady:

  1. Papier – gazety, czasopisma, ulotki, katalogi, instrukcje, broszury, zeszyty, papier ksero, kartki, koperty bez okienka, torebki papierowe, kalendarze, papiery biurowe, książki, reklamówki papierowe.
  2. Tektura – opakowania po produktach spożywczych, po butach, po sprzęcie AGD/RTV, po zabawkach, po meblach, po artykułach sportowych, po książkach.
  3. Kartony – opakowania po produktach spożywczych, po napojach, po sprzęcie AGD/RTV, po zabawkach, po artykułach sportowych, po meblach.
  4. Papierowe worki i torby – worki i torby papierowe po zakupach, worki po mące, cukrze, ryżu itp.

Do niebieskiego pojemnika nie należy wrzucać innych odpadów takich jak tworzywa sztuczne, szkło, metal, odpady organiczne, odpady niebezpieczne oraz zużyty sprzęt elektroniczny.

Prawidłowe segregowanie odpadów pozwala na zminimalizowanie ilości odpadów trafiających na składowiska, zwiększenie ilości surowców wtórnych w gospodarce oraz ochronę środowiska naturalnego.

W jaki sposób ponownie można wykorzystać tekturę i papier?

Tekturę i papier można ponownie wykorzystać poprzez recykling, co pozwala na uzyskanie surowców wtórnych do produkcji nowych produktów. Oto kilka sposobów ponownego wykorzystania tektury i papieru:

  1. Produkcja papieru – zużyty papier i tekturę można przetworzyć na nowy papier poprzez ich rozdrobnienie, roztarcie i dodanie wody. Uzyskany pulp papierowy następnie poddawany jest procesom suszenia, rozprowadzania i prasowania, co pozwala na uzyskanie gotowego produktu.
  2. Opakowania – tekturę można ponownie wykorzystać do produkcji opakowań, takich jak pudełka, kartony, tuby czy tace. Opakowania te znajdują zastosowanie w wielu branżach, m.in. spożywczej, kosmetycznej czy farmaceutycznej.
  3. Produkty z papieru – papier może być wykorzystany do produkcji wielu produktów, takich jak notesy, zeszyty, kalendarze, gazety, czasopisma, książki, plakaty czy ulotki.
  4. Materiały izolacyjne – tektura może być wykorzystana do produkcji materiałów izolacyjnych, takich jak płyty izolacyjne czy opakowania termiczne.
  5. Materiały opakowaniowe – papier i tektura mogą być wykorzystane do produkcji materiałów opakowaniowych, takich jak taśmy klejące czy papierowe worki.

Ponowne wykorzystanie papieru i tektury pozwala na zminimalizowanie ilości odpadów trafiających na składowiska, oszczędność surowców naturalnych i energii oraz ochronę środowiska naturalnego.

Wyszukiwarka odpadów – do jakiego pojemnika wrzucić

Nie wiesz do jakiego pojemnika wrzucić jakiś odpad? Na stronie ZGK znajduje się wyszukiwarka odpadów. Wystarczy wpisać odpad, z którym mamy problem, a otrzymamy informację o tym, gdzie należy go wyrzucić.

Przeczytaj również

Planowanie wakacji to nie tylko wybór destynacji i rezerwacja hotelu, ale również zadbanie o bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób…

Artykuły 2024-07-03

Uniwersytet Zielonogórski opublikował wyniki rankingów, w których Zielona Góra może poszczycić się miejscami na podium. Pod jakim względem nasze miasto jest przyjazne studentom? 1 miejsce:…

Artykuły 2024-07-01

Proszę opowiedzieć nam o początkach Zipio.pl. Skąd wziął się pomysł na produkcję bambusowych poncho kąpielowych? Pomysł na produkcję bambusowych poncho kąpielowych zrodził się z osobistego…

Artykuły 2024-06-20