Jakie odpady należy wrzucać do żółtego pojemnika?

Tagi: brak tagów
2023-03-04
Jakie odpady należy wrzucać do żółtego pojemnika?

Do żółtego pojemnika na odpady selektywne należy wrzucać opakowania z tworzyw sztucznych, metali i materiałów wielomateriałowych, takie jak:

 • butelki po napojach (np. po wodzie, soku, napojach gazowanych)
 • opakowania po produktach spożywczych (np. po mleku, jogurtach, serach, mięsie, wędlinach, makaronie, ryżu, herbatnikach, ciastkach itp.)
 • folie (np. po produktach spożywczych, worki na śmieci, folie do pakowania żywności)
 • puszki po napojach, konserwy, tubki po pastach do zębów i kosmetykach
 • opakowania po kosmetykach (np. po szamponach, płynach do kąpieli, żelach pod prysznic itp.)
 • opakowania po lekach (np. po tabletkach, kapsułkach, syropach, maściach itp.)
 • worki i reklamówki po zakupach, jeśli są z tworzyw sztucznych

Należy jednak pamiętać, że do żółtego pojemnika nie należy wrzucać innych odpadów, takich jak np. zużyte baterie, opakowania po farbach i lakierach, odpady organiczne, papier i karton, szkło, odzież, obuwie, czy odpady medyczne.

Dlaczego warto segregować odpady?

Segregacja odpadów ma wiele korzyści dla środowiska, ludzi i gospodarki. Oto niektóre z nich:

 1. Ochrona środowiska – segregacja odpadów pozwala na zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz do środowiska naturalnego, co minimalizuje negatywny wpływ na przyrodę, chroni glebę, wodę i powietrze.
 2. Oszczędność zasobów naturalnych – poprzez recykling i ponowne wykorzystanie surowców wtórnych, oszczędzamy surowce naturalne, które musiałyby zostać wydobyte z ziemi.
 3. Ograniczenie emisji CO2 – przetwarzanie odpadów w sposób właściwy pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych, co ma pozytywny wpływ na zmiany klimatu.
 4. Zwiększenie efektywności gospodarowania odpadami – segregacja umożliwia efektywniejsze wykorzystanie zasobów, a tym samym zwiększenie ilości surowców wtórnych w gospodarce.
 5. Zmniejszenie kosztów – właściwa segregacja odpadów umożliwia oszczędność kosztów związanych z utylizacją odpadów i pozyskiwaniem surowców.
 6. Poprawa jakości życia – czyste środowisko i minimalizacja skutków negatywnych oddziaływania na zdrowie ludzi przyczyniają się do poprawy jakości życia.

Z powyższych powodów warto zatem pamiętać o segregacji odpadów i wykorzystywać odpowiednie pojemniki, aby przyczynić się do ochrony środowiska i minimalizacji negatywnego wpływu na nie.

Wyszukiwarka odpadów – do jakiego pojemnika wrzucić

Nie wiesz do jakiego pojemnika wrzucić jakiś odpad? Na stronie ZGK znajduje się wyszukiwarka odpadów. Wystarczy wpisać odpad, z którym mamy problem, a otrzymamy informację o tym, gdzie należy go wyrzucić.

Przeczytaj również

Chcesz kupić ajran w Zielonej Górze? Nie musisz wcale jechać do Turcji. Można go kupić w naszym mieście. Jednym ze sklepów, gdzie jest on dostępny,…

Artykuły 2023-09-11

Zielona Góra, znana również jako „Miasto Wina”, to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Jednak jak w każdym rozwijającym się mieście, również tutaj pojawiają…

Artykuły 2023-09-01

Totem multimedialny to zaawansowane urządzenie elektroniczne, które łączy w sobie różnorodne funkcje multimedialne, takie jak wyświetlanie treści wideo, dźwięk, interakcję z użytkownikiem i wiele innych….

Artykuły 2023-08-25