Jazda na suwak i korytarz życia staną obowiązkiem kierowcy

Tagi: brak tagów
2019-11-08 / Aktualizacja artykułu: 2019-12-05
Jazda na suwak i korytarz życia staną obowiązkiem kierowcy

Prezydent Andrzej Duda 5 listopada podpisał nowelizację ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Przygotowało ją Ministerstwo Infrastruktury. Wprowadza ona obowiązkową jazdę na suwak i stosowanie korytarza życia. Ustawa wejdzie w życie po upływie 21 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli jeszcze w tym roku.

Jazda na suwak

Jazda na suwak jest metodą, która pozwala rozładowywać korki w przypadku zwężenia się jezdni. Polega ona na dojechaniu do końca pasa ruchu, którym się poruszamy, a następnie naprzemiennym przejeżdżaniu samochodów. Najpierw przejeżdża auto z lewego pasa, a następnie z prawego i tak na przemian. W przypadku jezdni trzypasmowej, najpierw przejeżdża auto z prawego pasa, następnie z lewego, a na koniec ze środkowego.

Korytarz życia

Korytarz życia to metoda ustawiania aut w korku np. spowodowanym wypadkiem na drodze w sposób taki, by pozostawić między autami wolny pas umożliwiający przejazd służbom ratunkowym. W przypadku jezdni dwupasmowych auta z prawego pasa zbliżają się do prawej krawędzi jezdni, a auta z lewego pasa do lewej krawędzi jezdni, tak by pomiędzy nimi został wyznaczony korytarz życia.

W przypadku aut o większej ilości pasów w tym samym kierunku jazdy, ze skrajnie lewego pasa ruchu zajmują miejsce przy lewej krawędzi jezdni. Auta ze skrajnie prawego pasa ruchu zajmują pozycję przy prawej krawędzi jezdni. Następnie reszta aut podjeżdża maksymalnie do aut znajdujących się po ich prawej stronie (chyba, że stoją na skrajnie lewym pasie ruchu).

Grafiki ilustrujące sposób jazdy na suwak i tworzenie korytarza życia przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Zostały opublikowane przez GDDKiA na swoim profilu na Facebooku.

Przeczytaj również

Zastanawiacie się, gdzie w Zielonej Górze zrobić zakupy w niedzielę? Sklepy Intermarché Zielona Góra otwarte są w każdą niedzielę od godziny 9:00 do godziny 18:00….

Aktualności 2024-06-15

Wielkopolski rolnik niszczy rzodkiewki o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych – brak nabywców i wysokie koszty zbiorów zmuszają go do tej drastycznej decyzji. Film ukazujący ten…

Aktualności 2024-06-12

Władze Zielonej Góry i ZKŻ SSA ogłosiły w piątek zawarcie umowy o przekazaniu 500 tysięcy złotych na bieżące prowadzenie ekstraligowej drużyny żużlowej. Dotacja ta ma…

Aktualności 2024-06-08