Koronawirus – co musisz wiedzieć, jak się chronić?

Autor: mojazielona.pl • 26 lutego 2020, 13:28

Objawy koronawirusa

Koronawirus (SARS-Cov-2) powoduje chorobę COVID-19. Jej objawy są podobne do grypy i należą do nich:

  • gorączka
  • kaszel
  • duszności
  • bóle mięśni i stawów
  • zmęczenie
  • katar

Kto może się zarazić?

Przede wszystkim osoby starsze, ze słabą odpornością i przewlekle chore. Dla nich wirus jest najniebezpieczniejszy. Co nie oznacza, że inni nie powinni się martwić i nie stosować metod zapobiegawczych. Śmiertelność choroby wynosi 2-3% wśród chorych.

Jak się chronić?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Dlatego zarazić możemy się gdy ktoś na nas kichnie lub kaszlnie, nawet w naszym najbliższym otoczeniu. To jednak nie wszystko bo wystarczy, że dotkniemy rzeczy, której dotknęła wcześniej taka osoba i zbliżymy dłonie do ust.

Dlatego podstawowym sposobem zapobiegania jest częste mycie rąk mydłem. W miejscach publicznych możemy korzystać z żeli antybakteryjnych na alkoholu (min. 60%).

Powinniśmy również zasłaniach usta i nos podczas kichania i kaszlenia by nie zarazić innych. Pamiętaj, że w ten sposób możesz przenosić wirusa na swoje ręce gdy kaszlesz w chusteczkę trzymaną w dłoniach. Dlatego Twoim obowiązkiem wtedy też jest częste mycie rąk i najlepiej odkażanie ich żelem gdy przebywasz w przestrzeni publicznej.

Ważne jest również zachowanie dystansu od osób, które kaszlą i kichają. Minimum 1m. Podczas kichania i kaszlenia w powietrze wzbija się ślina i śluz, które mogą trafić do naszego układu oddechowego i przez to dojdzie do zarażenia.

Gdy nie musimy nie dotykajmy też twarzy, a zanim to zrobimy zdezynfekujmy ręce najpierw je myjąc.

Co zrobić gdy mamy objawy?

To zależy czy byliśmy w miejscu bezpośredniego zagrożenia zarażeniem czy nie. Jeśli nie, może to być po prostu grypa lub inna choroba i należy zgłosić się do swojego lekarza.

Jeśli jednak ktoś wraca z Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu i zaobserwuje u siebie objawy takie jak gorączka, kaszel, duszności to powinien bezzwłocznie skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwująco-zakaźnego gdzie zostanie określony dalszy tryb postępowania.

Czy maseczka chroni?

Ministerstwo Zdrowia nie zaleca noszenia jej osobom zdrowym, jedynie osobom chorym (aby ograniczyć rozprzestrzenianie choroby) i osobom zdrowym opiekującym się chorymi aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia choroby.

GIS jednocześnie informuje, że maseczki nie dają gwarancji powstrzymania infekcji. Jeśli już są stosowane to tylko i wyłącznie z innymi środkami zapobiegawczymi.

Przeczytaj również