Kremacja to proces spalania zwłok zmarłych. Jest to forma pochówku, która ma długą tradycję w historii dziejów człowieka. Krematorium w Zielonej Górze do tej pory jednak jeszcze nie powstało. Dlatego Zielonogórzanie najczęściej kremowani są w najbliższych krematoriach w Gorzowie Wielkopolskim oraz Skwierzynie.
„Products” Romaniszyn i Romaniszyn s.j.
ul. Żwirowa 5K, 66-400 Gorzów Wlkp.
Tel. 507 193 487
Gorzowski Dom Pogrzebowy
ul. Żwirowa 21c, 66-400 Gorzów Wlkp.
tel. 531 555 231
Caelum Krematorium Skwierzyna
ul. Międzyrzecka 28, 66-440 Skwierzyna
tel. 790 505 030
Warto pamiętać o tym, że w przypadku kremacji zmarłej bliskiej osoby wszelkiej pomocy w tym zakresie udzieli zakład pogrzebowy organizujący pogrzeb.
W tym celu często korzysta się również z krematoriów położonych w województwie dolnośląskim, a dokładnie w Legnicy oraz Głogowie. Głogów znajduje się w odległości ok. 60 km od Zielonej Góry, a Legnica ok. 100 km. Może być to istotne dla osób, które chcą uczestniczyć w ostanim pożegnaniu przed kremacją.
Skwierzyna znajduje się natomiast ok. 80 km od Zielonej Góry. Najdalej położony jest Gorzów Wielkopolski, który od Zielonej Góry dzieli 117 km. Jest to jednak jedynie 10 km więcej niż w przypadku Legnicy. Najbliżej Zielonej Góry położone jest krematorium w Głogowie.
Krematorium w naszym mieście póki co nie powstało. Magistrat decyzję o tym tłumaczy małym zainteresowaniem kremacją i nieopłacalnością inwestycji. Chociaż temat od lat jest poruszany na wokandzie publicznej, to jednak do tej pory nie zapadła pozytywna decyzja dla powstania krematorium w Zielonej Górze.
Warto wspomnieć, że historycznie funkcję krematorium pełnił zabytkowy budynek, który znajduje się w parku Tysiąclecia. Zostało ono otwarte w 1924 roku.
Wypożyczalnia rowerów w Zielonej Górze to dobre rozwiązanie dla osób, które wybierając się w podróż chcą poznawać okolicę z perspektywy dwóch kółek. Na co jednak zwrócić…
Zielona Góra, jedno z najważniejszych miast województwa lubuskiego, jest pełne atrakcji, które przyciągają turystów o każdej porze roku. Miasto słynie nie tylko z bogatej tradycji…
Zielona Góra, dziś znana głównie jako stolica polskiego winiarstwa i miejsce corocznego Winobrania, kryje w sobie mniej znane, a zarazem mroczne fragmenty historii. Choć w…