Lancety – najważniejsze informacje

Tagi: brak tagów
2023-04-04
Lancety – najważniejsze informacje

Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się wysokim poziomem cukru we krwi. Cukier (glukoza) jest źródłem energii dla organizmu, ale aby został wykorzystany przez komórki, wymagana jest insulina – hormon produkowany przez trzustkę. W przypadku cukrzycy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie skutecznie jej wykorzystać, co prowadzi do wzrostu poziomu cukru we krwi. Cukrzyca jest chorobą niebezpieczną dla życia. Dlatego że obecnie stosuje się urządzenia wyposażone w akcesoria, jakimi są lancety. Są to niewielkie igły, które stosuje się do pobierania kropli krwi do badania poziomu glukozy.

Lancety a nakłuwacze

Lancety i nakłuwacze to dwa różne urządzenia stosowane do pobierania kropli krwi do badania glukometrem. Lancety to niewielkie jednorazowe igły do pobrania kropli krwi i są zwykle używane z osobną nakłuwaczką. Nakłuwacze z kolei to urządzenia, które pozwalają na pobieranie krwi bez użycia osobnej igły. Nakłuwacze zwykle mają wbudowaną igłę i działają po naciśnięciu przycisku, który uruchamia mechanizm wbicia igły w skórę. Posiadają bardziej skomplikowaną budowę niż lancety, ale są często wybierane przez diabetyków regularnie pobierających krew, ponieważ zmniejszają potrzebę wymiany jednorazowych lancetów.

Na co zwracać uwagę, kupując lancety?

Jednorazowe lancety do glukometrów są bezpieczną, bo jałową opcją. Najważniejsze cechy lancetów to ich jakość oraz ostrość. Dobrze zaprojektowane i wykonane lancety powinny mieć bardzo ostre końce, co pozwala na bezbolesne pobieranie krwi, a także minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek w miejscu nakłucia.

Ponadto wybór dobrych lancetów jest również ważny ze względu na dokładność wyników badań. Lancet musi dobrych być bardzo ostry, aby pobrana kropla krwi była jak najmniejsza i nie zawierała zanieczyszczeń. To pozwala na uzyskanie dokładniejszych wyników badań, co jest szczególnie ważne, bo od tego zależy bezpieczeństwo diabetyka.

Lancety i bezpieczeństwo ich stosowania

Wybór najwyższej jakości lancetów jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo i komfort cukrzyka. Lancety najwyższej jakości są wykonane z materiałów bezpiecznych dla zdrowia, co minimalizuje ryzyko alergii i zakażeń. Dodatkowo nowoczesne lancety posiadają zaawansowane technologie, takie jak nakładki zmniejszające ból, ergonomiczne kształty, czy specjalne powłoki antybakteryjne, które zwiększają ich skuteczność i komfort użytkowania.

Oczywiście aby uzyskać całkowite bezpieczeństwo ich stosowania należy także dokładnie poznać metody podawania insuliny.

Przeczytaj również

Jeśli zakupimy samochód, w ciągu 30 dni musimy go przerejestrować. Czas ten liczony jest od daty zawarcia umowy sprzedaży. Niedopełnienie obowiązku zakończyć może się wysoką…

Artykuły 2024-06-12

Miasto Zielona Góra zawarło porozumienie z aptekarzami, które gwarantuje dostęp do leków w niedziele, święta i w porze nocnej. Od 1 stycznia weszła w życie…

Artykuły 2024-06-07

Zakład Gospodarki Komunalnej przypomina o funkcjonowaniu Szperowiska tuż obok PSZOK-u przy ul. Wrocławskiej 73. Szperowisko to punkt typu oddam-wymienię, gdzie każdy może za darmo wziąć…

Artykuły 2024-06-07