Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?

Tagi: brak tagów
2021-06-29
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?

Ogrodzenie panelowe staje się stałym elementem otaczającego krajobrazu polskich miast i wsi. Wybierane jest coraz chętniej przez inwestorów do grodzenia terenów budowy, czy obiektów przemysłowych, a ostatnio także prywatnych posesji. Ogromną popularność zawdzięcza nie tylko licznym zaletom, ale i przystępnej cenie. Jeśli jednak płot panelowy ma służyć długie lata, warto wziąć pod uwagę przy jego wyborze kilka czynników.

Jak wybrać solidne i trwałe ogrodzenie panelowe?

Płot panelowy jest ogrodzeniem systemowym, gotowym do postawienia w miejscu przeznaczenia w sposób łatwy i szybki. Powstaje z gotowych prefabrykowanych paneli stalowych, montowanych za pomocą obejm do słupków ogrodzeniowych. Może występować w najróżniejszych rozmiarach i kolorach. Jego wygląd może różnić się też szerokością rozstawienia drutów w panelach, ich grubością, a także różnymi modelami przęseł, wśród których najpopularniejsze są panele proste 2d i panele przetłaczane 3d. Wobec takiej różnorodności warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze, aby ogrodzenie okazało się trwałe i solidne. Oto kilka czynników, które trzeba uwzględnić:

Modele paneli z ich parametrami technicznymi

Zarówno panele proste 2d, jak i przetłaczane 3d mogą mieć rozmaitą grubość stalowych drutów oraz gęściejsze lub rzadsze ich rozstawienie, co ma wpływ na stabilność całego ogrodzenia. Generalnie im grubsze druty i gęściejsze rozstawienie tym płot jest sztywniejszy, a co się z tym wiąże bardziej stabilny i wytrzymały. Panele z szeroko rozstawionymi drutami będą z pewnością tańsze, ale bardziej podatne na deformacje, szczególnie jeśli grubość drutu będzie wynosić poniżej 5 mm. W modelach przetłaczanych 3d stalowe druty w przęsłach są z reguły cieńsze niż w panelach prostych, ponieważ charakterystyczne przetłoczenia w kształcie litery V pełnią rolę nie tylko ozdobną, ale także usztywniają płot.

Wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne

Ogrodzenie panelowe wykonane jest ze stali. Najlepszą jego wersją jest to wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo, która wykazuje dużą odporność na korozję. Dodatkowym czynnikiem przedłużającym trwałość takiego płotu, jak twierdzą eksperci, jest malowanie proszkowe, które daje nie tylko efekt wizualny, ale przede wszystkim stanowi dodatkową powłokę zabezpieczającą przed korozją. W efekcie tego ogrodzenie panelowe zyskuje wytrzymałość na szkodliwe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych nawet na kilkadziesiąt lat.

Cena i gwarancja producenta

Na rynku ogrodzeń można spotkać płoty panelowe w różnych cenach. Wpływ na to mają przede wszystkim wcześniej wspomniane parametry techniczne. Jeśli podejmuje się decyzje o zakupie taniego ogrodzenia, warto sprawdzić jakie gwarancje daje producent. Zdarza się bowiem, że aby zmniejszyć koszty, obniża się parametry, co skutkuje gorszą jakością i przekłada się bezpośrednio na trwałość ogrodzenia.

Wybór ogrodzenia panelowego to dobra inwestycja na długie lata, pod warunkiem, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie zwróci się uwagę na czynniki, od których zależy trwałość płotu. Najlepiej stawiać nie tylko na niską cenę, ale kupować od sprawdzonych producentów, którzy jasno określają długość i warunki gwarancji. 

Przeczytaj również

Portal Twojkurs.pl to obowiązkowa pozycja na liście osób chcących być na bieżąco z informacjami na temat kryptowalut i technologii blockchain. Na stronie możemy znaleźć między innymi…

Artykuły 2022-08-03

Czym jest woda demineralizowana? Woda demineralizowana jest wodą, która została pozbawiona większości lub całości swoich minerałów. Demineralizacja może być wykonywana na wodzie surowej lub źródlanej…

Artykuły 2022-07-28

Nie zawsze na urlop możemy zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela. W takiej sytuacji możemy go pozostawić u rodziny lub w hotelu dla zwierząt. Wybierając…

Artykuły 2022-07-23