Nowe tereny inwestycyjne wzdłuż obwodnicy zachodniej

Tagi: brak tagów
2024-02-01
Nowe tereny inwestycyjne wzdłuż obwodnicy zachodniej

W ostatnim głosowaniu, radni Zielonej Góry zadecydowali o rozpoczęciu prac nad wyznaczeniem nowych terenów inwestycyjnych wzdłuż planowanej obwodnicy zachodniej. Inicjatywa ta dotyczy obszaru ponad 250 hektarów, z czego prawie 130 hektarów zostanie przeznaczonych pod przyszłe inwestycje. Obszar ten charakteryzuje się głównie łąkami w lesie, które do tej pory były trudno dostępne.

Rewolucja komunikacyjna zmieni oblicze Zielonej Góry

Budowa obwodnicy zachodniej, która ma połączyć Trasę Północną z planowanym mostem w Pomorsku, a następnie z Sulechowem, znacząco zmieni dostępność terenów. Ominie ona miejscowości Przylep i Łężycę, otwierając nowe możliwości dla rozwoju miasta. Prezydent Janusz Kubicki podkreśla, że nowa droga to szansa na stworzenie dogodnych dojazdów do nowych terenów inwestycyjnych.

Nowe plany przestrzenne

Agnieszka Fabiańczyk, kierowniczka Biura Urbanistyki i Planowania, informuje, że prace obejmą tworzenie planów przestrzennego zagospodarowania w pięciu lokalizacjach, które w sumie pokrywają 257 hektarów. Zostanie wydzielonych 129 hektarów pod inwestycje, głównie na leśnych polanach. Jako przykład nowego terenu inwestycyjnego wymienia się polanę nieopodal ronda Piastów Śląskich.

Strefa na Zaciszu już czeka

W planach miasta nie zabrakło miejsca dla terenów na Zaciszu, gdzie przewidziano 10 hektarów pod inwestycje. Problematyczny brak dojazdu ma zostać rozwiązany dzięki budowie obwodnicy zachodniej. Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk zapewnia, że nowa trasa aglomeracyjna nie tylko poprawi dostępność działek inwestycyjnych, ale również nie zakłóci spokoju działkowców.

Przyszłość jest już blisko

Z planów wynika, że pierwsze prace terenowe rozpoczną się w 2026 roku, a zakończenie inwestycji przewidziane jest na 2028 rok. Projekt realizowany będzie w systemie „Zaprojektuj i buduj”, a jego koszt szacowany jest na 58 mln zł. Dzięki tym zmianom Zielona Góra stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla inwestorów, co pozwoli na dalszy rozwój miasta i poprawę jakości życia jego mieszkańców.

Źródło: Urząd Miasta Zielona Góra

Przeczytaj również

Wielkopolski rolnik niszczy rzodkiewki o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych – brak nabywców i wysokie koszty zbiorów zmuszają go do tej drastycznej decyzji. Film ukazujący ten…

Aktualności 2024-06-12

Władze Zielonej Góry i ZKŻ SSA ogłosiły w piątek zawarcie umowy o przekazaniu 500 tysięcy złotych na bieżące prowadzenie ekstraligowej drużyny żużlowej. Dotacja ta ma…

Aktualności 2024-06-08

Decyzją Prezydenta Miasta Zielona Góra Marcina Pabierowskiego, przywrócone zostały stare godziny pracy urzędu (od 7:30 rano, a nie od 8:30 jak było od grudnia 2022…

Aktualności 2024-05-21