Każdy pracownik może skorzystać z dwóch płatnych dni zwolnienia w ciągu roku, przyznawanych z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 roku życia. Dzięki temu w razie nagłych sytuacji można zająć się potomkiem, bez konieczności pobierania przykładowo urlopu bezpłatnego. Kiedy można skorzystać z opieki na dziecko? O czym mówią przepisy prawne i na jakich warunkach przysługuje ten rodzaj zwolnienia?
Opieka na dziecko została uregulowana w Kodeksie pracy, który przewiduje możliwość skorzystania z opieki z tytułu wychowania dziecka przez rodziców. Takie zwolnienie przysługuje na opiekę nad dzieckiem zdrowym do lat 14, przy czym nie trzeba uzasadniać wniosku składanego do pracodawcy. Jeśli chodzi z kolei o opiekę nad chorym dzieckiem, rodzic korzysta z zasiłku opiekuńczego wtedy, gdy otrzymał zwolnienie lekarskie. Pamiętajmy o tym, że opieka na dziecko jest jednoznaczna z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Aby uzyskać dni wolne na opiekę nad dzieckiem, trzeba złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy. Faktem jest, że ostateczna decyzja o przyznaniu wolnego leży po stronie pracodawcy, jednakże nie powinien on odrzucać wniosku pracownika bez ważnych powodów. Wniosek z powodzeniem złożymy także w formie elektronicznej. Cenne informacje na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o dwóch dniach opieki nad dzieckiem w ciągu roku? W tym przypadku pracownik korzysta z 16 godzin wolnego lub dwóch dni. Zwolnienie dwudniowe wykorzystać można łącznie lub rozdzielnie, gdyż tutaj nie ma limitów. To oznacza, że przykładowo skorzystamy z trzech godzin opieki nad dzieckiem. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać z opieki bezpośrednio po innej nieobecności w miejscu pracy (przykładowo po urlopie wypoczynkowym). Istotne jest to, że wymiar zwolnienia jest niezależny od tego, ile dzieci posiada pracownik.
Składając pierwszy wniosek w ciągu roku o opiekę nad dzieckiem, należy określić, czy zamierzamy skorzystać z wolnego w dniach, czy w godzinach. Gdy wskażemy 1 dzień zwolnienia, w kolejnym wniosku nie będziemy mogli wystąpić o skorzystanie z wolnego w godzinach. Co ciekawe, od kwietnia 2023 roku zwolnienie w godzinowym wymiarze jest także stosowane odpowiednio dla pracowników, dla których dobowa norma czasu pracy jest mniejszą niż osiem godzin (np. pracownicy placówek medycznych, niepełnosprawni).
Kto może otrzymać dwa dni urlopu w związku z opieką nad dzieckiem? Nie bez znaczenia jest to, że takie rozwiązanie przysługuje bez względu na rodzaj umowy o pracę, wymiar czasu pracy i staż pracy pracownika. Jeśli jesteśmy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, zwolnienie udzielane jest w godzinowym wymiarze, proporcjonalnie z wymiarem czasu pracy. Ponadto, godziny niepełne są zaokrąglane w górę do godziny pełnej. Gdy w danym roku nie wykorzystaliśmy opieki na dziecko, w kolejnym tracimy do niej prawo. Warto zatem pamiętać o tym rodzaju zwolnienia i korzystać z niego wtedy, gdy tego potrzebujemy.
Wychowanie dziecka to niezwykle trudny proces, który wymaga poświęcenia rodzica. Czasami jest tak, że musimy zająć się dzieckiem do lat 14 w swoich godzinach pracy, dlatego polskie prawo przewidziało takie sytuacje. Do dyspozycji rodziców pracujących pozostają 2 dni wolnego w ciągu roku kalendarzowego, które można wykorzystać w wymiarze 16 godzin lub dwóch dni, zgodnie ze swoimi potrzebami. Trzeba pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku u swojego pracodawcy.
Lokalni przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po System Saldeo, aby zautomatyzować swoje procesy księgowe i usprawnić zarządzanie dokumentacją. Dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak OCR, e-archiwum i…
W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja w branży hotelarskiej jest niezwykle zacięta, detale decydują o tym, czy gość będzie chciał wrócić do danego obiektu. Jednym z…
Jeżeli prowadzisz biznes w Zielonej Górze, wiesz, jak ważna jest skuteczna promocja. Niezależnie od branży, odpowiednie materiały reklamowe to podstawa. Plakaty, ulotki, wizytówki czy roll-upy…