Oprysk na chwasty w zbożach – kiedy najlepiej go wykonać?

Tagi: brak tagów
2021-02-26
Oprysk na chwasty w zbożach – kiedy najlepiej go wykonać?

Chwasty są największą zmorą rolników. Prowadzenie oprysku przeciwko nim jest jednym z podstawowych zabiegów, który pozwala na ochronę roślin i uzyskanie większych plonów. Jak należy go wykonywać i kiedy najlepiej to zrobić?

Są różne rodzaje oprysków na chwasty

Nim podejmie się wybór odpowiedniego oprysku, należy dowiedzieć się, przeciwko jakim roślinom ma być stosowany. Taktyka będzie zmieniała się, zależnie od tego czy ma się do czynienia z chwastami jednorocznymi, czy wieloletnimi.

W przypadku tych pierwszych zwykle dobrze sprawdzą się preparaty dolistnie oraz doglebowe, np. Elumis, działający najlepiej na te uprawy, które są we wczesnej fazie rozwoju. Na rośliny wieloletnie, które zdążyły już się zakorzenić, często należy wykorzystać substancje selektywne albo nieselektywne stosowane dolistnie. Dzięki takie selekcji oprysk na chwasty będzie miał szanse zadziałać jak najlepiej i nie będzie niszczył samej uprawy.

Czas wykonywania oprysku ma znaczenie

To, kiedy należy wykonać oprysk, w dużej mierze zależy od wybranego preparatu. To producent informuje, kiedy i w jakiej formie należy do przeprowadzić. Często wykonuje się go na wiosnę, przed zasianiem roślin lub jeszcze przed fazą wzrostu, ale wykonywany jest także latem.

Warto jednak pamiętać, że oprysk roślin to nie koniec walki z chwastami! Tę należy prowadzić cały rok. Dobrze jest bardzo dokładnie sprawdzić, jakie niechciane rośliny występują w okolicy. Znaczne nasilenie chwastów może wpłynąć na mocne obniżenie się plonów, które nie będą miały miejsca oraz wystarczającej ilości wody i innych substancji odżywczych do poprawnego wzrostu.

Większość środków chwastobójczych najeży stosować maksymalnie jeden raz w sezonie. Dzięki temu ogranicza się negatywny wpływ substancji chemicznych na środowisko. Nie należy zapominać o integrowanej ochronie roślin, która zakłada prowadzenie zrównoważonej uprawy. Więcej na ten temat na stronie producenta środków ochrony roślin Syngenta.

Przeczytaj również

Jeśli zakupimy samochód, w ciągu 30 dni musimy go przerejestrować. Czas ten liczony jest od daty zawarcia umowy sprzedaży. Niedopełnienie obowiązku zakończyć może się wysoką…

Artykuły 2024-06-12

Miasto Zielona Góra zawarło porozumienie z aptekarzami, które gwarantuje dostęp do leków w niedziele, święta i w porze nocnej. Od 1 stycznia weszła w życie…

Artykuły 2024-06-07

Zakład Gospodarki Komunalnej przypomina o funkcjonowaniu Szperowiska tuż obok PSZOK-u przy ul. Wrocławskiej 73. Szperowisko to punkt typu oddam-wymienię, gdzie każdy może za darmo wziąć…

Artykuły 2024-06-07