Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w woj. lubuskim

Tagi: brak tagów
2019-11-15
Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w woj. lubuskim

Jak informuje Radio Gorzów zanotowano pierwszy przypadek ASF w naszym województwie. W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie zebrał się sztab kryzysowy.

4 listopada znaleziono martwą samicę dzika. Pobrano od niej próbki, które przebadano pod kątem ASF. Wynik okazał się być dodatni. Samica była znaleziona blisko drogi 325 pomiędzy Sławą, a Nową Solą.

Czym jest ASF?

Afrykański pomór świń to wirusowa choroba świń, która prowadzi do śmierci zwierząt. Dlaczego jest ona niebezpieczna dla ludzi?

Podatne są na nią również świnie domowe, nie tylko dziki. Choroba łatwo się przenosi między osobnikami. Dochodzi do dużych strat dla hodowców. Co prawda człowiek nie może zarazić się wirusem ASF. Jednak mięso tych zwierząt nie trafia dalej do przetwórstwa. Dlatego osoby mające styczność z trzodą chlewną powinny uważać.

Przeczytaj również

W środę 20 września o godzinie 6:00 swoje progi dla klientów otworzy kolejny sklep ALDI w Zielonej Górze, który zlokalizowany jest przy ulicy Łężyca-Apartamentowa 1….

Aktualności 2023-09-19

Z wielką radością informujemy o oficjalnym otwarciu Ambasady Seniora w Zielonej Górze. Uroczystość odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 13.00 przy al. Niepodległości 10. W…

Aktualności 2023-08-17

Mamy już nowy komunikat Prezydenta Miasta Zielona Góra. Dotyczy on ewakuacji mieszkańców sołectwa Przylep. Ewakuacji nie będzie Nie ma potrzeby ewakuacji, jakość powietrza została zbadana….

Aktualności 2023-07-22