Pomiary laserowe – na czym polegają?

Tagi: brak tagów
2021-06-14
Pomiary laserowe – na czym polegają?

W dzisiejszych czasach laser służący do wykonywania pomiarów jest nieodzownym narzędziem dla budowlańców, architektów, a także osób zajmujących się wykańczaniem wnętrz. Głównym zadaniem lasera jest pomiar odległości zarówno w pomieszczeniach, jak i do pracy na zewnątrz.

Usługi pomiarowe związane z geodezją znacznie rozwinęły się wraz z pojawieniem się laserowych narzędzi pomiarowych. Na czym polega ich fenomen? Wiązka lasera, w przeciwieństwie do linii, którą obejmuje wzrok, jest widoczna, co ułatwia planowanie prac na budowie, zwłaszcza pod kątem pomiarów. Wiązka jest ustawiona w odpowiedni sposób i służy jako linia odniesienia. Poza tym warto dodać, że laser wytwarza kilka wiązek, dlatego możliwe jest wykonywanie kilku różnych pomiarów w tym samym czasie.

Zalety pomiarów laserowych

  • pomiary mogą być łatwo wykonane przez jedną osobę,
  • laser może mierzyć obiekty, których nie można zmierzyć tradycyjną miarą,
  • laser mierzy szybciej i z większą dokładnością,
  • wiązka lasera, dzięki temu, że jest widoczna, umożliwia wykonywanie innych prac, np. montować drzwi, okna, parapety itp.

Niezawodność i precyzja pomiarów laserowych to najważniejsza zaleta tego typu narzędzia pomiarowego. Zastosowanie lasera pomiarowego jest gwarancją wykonania czynności pomiarowych na najwyższym poziomie, co także zapewnia szybką i wydajną pracę.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Jeśli planuje się zakup lasera pomiarowego, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów, a w zasadzie parametrów, a mianowicie:

  • jaka jest tolerancja błędu pomiarowego, wiele w tej kwestii zależy od producenta, dlatego warto zwracać uwagę na sprzęt renomowanej marki,
  • jakie są kolory wiązki laserowej, bo to od nich zależy długości fali,
  • jakie są maksymalne i minimalne odległości pomiaru,
  • jaki jest kąt samopoziomowania, czy jest ustawiany ręcznie czy elektrycznie,
  • jaka jest dopuszczalna temperatura otoczenia podczas eksploatacji sprzętu.

Taka wiedza pozwoli wybrać sprzęt dobrej jakości w rozsądnej cenie, który posłuży na długie lata użytkowania. Lasery pomiarowe cieszą się dużą popularnością także wśród osób prywatnych i są wykorzystywane do niewielkich prac remontowych w domu, doskonale sprawdzają się podczas zawieszania obrazów na ścianie itp. Oczywiście te podręczne lasery pomiarowe mają dużo niższą cenę od tych bardziej specjalistycznych, ale do drobnych prac wykończeniowych w zupełności wystarczają.

Przeczytaj również

Planowanie wakacji to nie tylko wybór destynacji i rezerwacja hotelu, ale również zadbanie o bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób…

Artykuły 2024-07-03

Uniwersytet Zielonogórski opublikował wyniki rankingów, w których Zielona Góra może poszczycić się miejscami na podium. Pod jakim względem nasze miasto jest przyjazne studentom? 1 miejsce:…

Artykuły 2024-07-01

Proszę opowiedzieć nam o początkach Zipio.pl. Skąd wziął się pomysł na produkcję bambusowych poncho kąpielowych? Pomysł na produkcję bambusowych poncho kąpielowych zrodził się z osobistego…

Artykuły 2024-06-20