Poradnik dla rodziców dzieci z zamkniętych szkół i przedszkoli

Tagi: brak tagów
2020-03-11
Poradnik dla rodziców dzieci z zamkniętych szkół i przedszkoli

Rodzice dzieci, których szkoły i przedszkola mają być zamknięte traktują te informacje z pewnym przerażeniem. Kto zajmie się wtedy dzieckiem gdy oni muszą być w pracy? Z pomocą przychodzi w tej sytuacji zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy, komu przysługuje?

Możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego, jeśli jesteś zwolniony od wykonywania pracy, bo musisz opiekować się:

 • dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat i wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
  • nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których Twoje dziecko uczęszcza,
  • konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
  • choroba niani (z którą masz zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,
  • poród lub choroba Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
  • pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem;

Trzeba pamiętać o tym, że zamknięcie placówki musi być nieprzewidziane, a więc musisz zostać zawiadomiony o tym w terminie nie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem.

O zasiłek może starać się zarówno matka jak i ojciec dziecka. Jednak w jednym czasie może być na nim tylko jeden z rodziców.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy to 80% Twojej pensji. Na jak długo przysługuje? W roku kalendarzowym możemy wziąć maksymalnie 60 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko zdrowe do lat 8.

Jak złożyć wniosek?

Jeśli mamy umowę o pracę to wniosek składamy u naszego pracodawcy. Jeśli mamy swoją firmę i chcemy przejść na zasiłek opiekuńczy to wniosek składamy w ZUS.

Potrzebujemy

 • Wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A
 • Oświadczenie pisemne, że placówka została zamknięta niespodziewanie (napisane przez nas)
 • Zaświadczenie płatnika składek (Z-3 dla pracowników, Z-3a dla samozatrudnionych)

Specustawa

Specustawa dotycząca koronawirusa przewiduje dotatkowe 14 dni na opiekę na dzieckiem do 8 lat, którego zamknięto szkołę, przedszkole lub żłobek. Dotyczy on tak samo matki i ojca, ale wypłacony może być tylko jednemu z rodziców. Wynosi on również 80% wynagrodzenia. Zgłaszamy go na zasadach ogólnych.

Przeczytaj również

W środę 20 września o godzinie 6:00 swoje progi dla klientów otworzy kolejny sklep ALDI w Zielonej Górze, który zlokalizowany jest przy ulicy Łężyca-Apartamentowa 1….

Aktualności 2023-09-19

Z wielką radością informujemy o oficjalnym otwarciu Ambasady Seniora w Zielonej Górze. Uroczystość odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 13.00 przy al. Niepodległości 10. W…

Aktualności 2023-08-17

Mamy już nowy komunikat Prezydenta Miasta Zielona Góra. Dotyczy on ewakuacji mieszkańców sołectwa Przylep. Ewakuacji nie będzie Nie ma potrzeby ewakuacji, jakość powietrza została zbadana….

Aktualności 2023-07-22