Prezydent Janusz Kubicki skrytykował program nauczania w piątych klasach

Tagi: brak tagów
2019-11-27
Prezydent Janusz Kubicki skrytykował program nauczania w piątych klasach

Prezydent zastanawia się czy różnice między dzianiną i tkaniną są wiedzą, którą faktycznie powinien posiadać uczeń piątej klasy.

Nie można się jednak z tym nie zgodzić. Wiele z rzeczy, które tak naprawdę są istotne w naszym dorosłym życiu nie wynosimy ze szkoły. Mamy w szkole matematykę, ale nie potrafimy złożyć samodzielnie PIT-u. Chyba, że nauczymy się tego sami.

Mamy zajęcia z podstaw przedsiębiorczości. Nie wiemy jednak jak zarządzać swoim budżetem domowym. Nie wiemy jak działają instrumenty finansowe i jaki wpływ mają na nasze życie. W efekcie nie oszczędzamy bo nie potrafimy planować wydatków.

Szkoła nie zachęca do tego by myśleć krytycznie i niesztampowo. Każe za to wstrzelić się w „klucz”, który wyznacza poprawne odpowiedzi na dany temat. Nie uczy nawet sposobu efektywnego uczenia się. W efekcie zostajemy z wykutymi na pamieć regułkami i datami, które później do niczego nam się nie przydają. Mamy za to problem ze zdobywaniem nowej wiedzy, systematyzowaniem jej i przyswajaniem.

Zaznaczamy, że jest to nasz punkt widzenia i refleksja wywołana postem Pana Janusza Kubickiego. Jesteśmy ciekawi Waszej opinii. Podzielcie się nią w naszej grupie na Facebooku.

Przeczytaj również

Urząd Miasta Zielona Góra informuje, że od poniedziałku, 8 lipca, ruszają prace związane z rozbudową skrzyżowania ulic Batorego i Źródlanej. Nowe pasy ruchu i sygnalizacja…

Aktualności 2024-07-04

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze i władze miasta osiągnęły porozumienie, dzięki któremu autobusy MZK będą kursować na terenie szpitala. Nowe zatoki przystankowe umożliwią pasażerom wygodny…

Aktualności 2024-07-03

W dniach od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 r. Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze będzie czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od…

Aktualności 2024-07-01