Rewitalizacja Parku Książęcego w Zatoniu

Tagi: brak tagów
2024-01-25
Rewitalizacja Parku Książęcego w Zatoniu

Wielkie zmiany w Zatoniu: Park Książęcy przejdzie transformację

W nadchodzącym roku Park Książęcy w Zatoniu przejdzie znaczącą metamorfozę. Jak informował wcześniej „Łącznik”, planowane są liczne inwestycje, które mają na celu ożywienie tego zabytkowego miejsca. Przewiduje się, że koszt całkowity projektu wyniesie około 10 milionów złotych, z czego 8 milionów to środki pozyskane z funduszy europejskich, dzięki współpracy z Parkiem Branitz w Cottbus.

Szklane zadaszenie nad ruiną pałacu i inne atrakcje

Kluczowym elementem projektu jest instalacja szklanego dachu nad ruiną pałacu, co umożliwi organizację koncertów i spotkań niezależnie od warunków pogodowych. Dach, o powierzchni 730 metrów kwadratowych, zostanie osadzony na specjalnej stalowej konstrukcji i nie będzie widoczny z zewnątrz. Zostanie również rozbudowana oranżeria, w tym zaplecze kawiarni, a przed wejściem pojawi się kamienna rzeźba lwa.

Park nawiąże do historycznych korzeni

Projekt zakłada również postawienie pomostu widokowego na Wielkim Stawie, nawiązującego do XIX-wiecznej budowli, oraz powstanie ogrodu Aleksandra, inspirowanego ogrodami wokół Zamku Talleyrandów w Chatonniere. W parku pojawią się także pawie, nawiązując do przedwojennej tradycji. Przybędzie również kilka zegarów słonecznych oraz nowych placów zabaw dla dzieci, wykonanych z naturalnych drewnianych elementów.

Inwestycje dodatkowe: parkingi i drogi dojazdowe

Oprócz projektu rewitalizacji miasto planuje wybudowanie zielonego parkingu i drogi dojazdowej w pobliżu parku. Rozważane jest przejęcie 12 hektarów terenu od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, na którym miałby się znaleźć plac festynowy oraz parking na około 1,5 tysiąca samochodów.

Zakończenie prac planowane na 2025 rok

Zaplanowane prace mają na celu nie tylko odnowienie parku, ale także stworzenie przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców i turystów. Projekt rewitalizacji został przygotowany przez architektów Agnieszkę i Pawła Kochańskich, a całość prac powinna zakończyć się w roku 2025.

Źródło: Tomasz Czyżniewski

Przeczytaj również

Zielona Góra wprowadza znaczące zmiany w komunikacji miejskiej, które rozpoczną się już 19 października. Miejski Zakład Komunikacji (MZK) przygotował nowe trasy oraz zwiększoną liczbę kursów…

Aktualności 2024-10-11

Urząd Miasta Zielona Góra zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących zmiany statutu Dzielnicy Nowe Miasto. Proponowana zmiana ma na celu przedefiniowanie struktur funkcjonowania…

Aktualności 2024-09-25

W sobotni wieczór (21.09) doszło w Nowej Soli do zderzenia wozu Ochotniczej Straży Pożarnej z samochodem osobowym. Kierowca samochodu osobowego trafił do szpitala. Jak informuje…

Aktualności 2024-09-23