Systemy wideokonferencyjne – na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania stosować?

Tagi: brak tagów
2022-03-07
Systemy wideokonferencyjne – na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania stosować?

Na co zwrócić uwagę, wybierając multimedialne systemy interaktywne?

Systemy do wideokonferencji to dość mocno zróżnicowana grupa produktów. Doświadczeni integratorzy jak TRIAS AVI, dostarczają zaawansowane multimedialne systemy interaktywne, które pozwalają na obsługę spotkań i konferencji, w których bierze udział kilkadziesiąt lub nawet jeszcze więcej osób. Ponadto dostępne są też mniej skomplikowane systemy wideokonferencyjne, przeznaczone do osobistego użytku, które zwykle składają się z kamery, mikrofonu i niewielkiego głośnika. Wybierając to narzędzie, należy zatem zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Prostota obsługi

Systemy wideokonferencyjne powinny cechować się prostą obsługą. Nawet najbardziej zaawansowane narzędzie, którego instalacją i konfiguracją zajmą się specjaliści, musi być łatwe i intuicyjne w obsłudze dla użytkowników.

Systemy wideokonferencyjne z wysoką rozdzielczością obrazu

Multimedialne systemy interaktywne muszą też cechować się wysoką rozdzielczością oferowanego obrazu. Im jest ona wyższa, tym lepiej – obraz staje się bardziej szczegółowy i wyraźny, co ułatwia śledzenie reakcji rozmówców. Najwięcej detali obrazu jest wyświetlanych w rozdzielczości Full HD 1080p i wyższych.

Jakość przesyłanego dźwięku

Poza jakością obrazu niezwykle istotna jest też jakość dźwięku. Mikrofon powinien dobrze zbierać dźwięk z sali, a głośniki muszą zapewniać czysty, wyraźny dźwięk bez szumów, szmerów i innych zakłóceń. Ważne, aby system miał też możliwość tzw. łączenia łańcuchowego, czyli podłączenia jednocześnie kilku mikrofonów, jeden do drugiego.

Liczba punktów połączeń

Systemy wideokonferencyjne pozwalają na połączenie z konkretną liczbą punktów w jednym czasie. W zależności od indywidualnych potrzeb, należy zatem wybrać właściwy rodzaj systemu, który pozwala np. na łączenie z 4 lokalizacjami jednocześnie i prowadzenie wspólnej rozmowy. Polecane firmy, takie jak TRIAS AVI, oferują zaawansowane systemy umożliwiające łączenie ze znacznie większą liczbą użytkowników, a tym samym prowadzenie dużych konferencji z wieloma uczestnikami.

Dodatkowe funkcje

Aby system do wideokonferencji był jak najbardziej praktyczny, powinien zostać wyposażony w dodatkowe funkcje i udogodnienia. Jedną z ważniejszych z nich jest możliwość współdzielenia materiałów, czyli pokazywania i przekazywania prezentacji, dokumentów czy zdjęć innym uczestnikom spotkania. Przydatnym rozwiązaniem jest też opcja połączenia systemu wideokonferencyjnego z kontami Skype, co znacząco zwiększa zakres wykorzystania narzędzia, gdyż komunikator może być obsługiwany nie tylko na komputerze, ale też tablecie czy smartfonie.

Przeczytaj również

Ten skandynawski kraj, znany z nieskazitelnych krajobrazów i wysokiego standardu życia, oferuje swoim pracownikom unikalne rozwiązanie urlopowe. Mowa o feriepenger, czyli pieniądzach na wakacje, które są jednym…

Artykuły 2024-02-20

Niwelator, znany również jako poziomica optyczna, jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w budownictwie oraz geodezji do dokładnego określania poziomu i pomiarów wysokościowych. To urządzenie pozwala na…

Artykuły 2024-01-30

Istnieje wiele różnych rodzajów kuchenek, ale to gaz od lat nie traci na popularności. Można go wciąż znaleźć w wielu domach czy mieszkaniach. Jednak zamontowanie…

Artykuły 2024-01-25