Tajemnicze drzwi na ulicy Wodnej – historia piwnicy winiarskiej

Tagi: brak tagów
2019-10-23
Tajemnicze drzwi na ulicy Wodnej – historia piwnicy winiarskiej

Na ulicy Wodnej w Zielonej Górze znajdują się tajemnicze drzwi. Prowadzą one do piwnicy winiarskiej, która prawdopodobnie jest jedyną taką w Polsce. Ma ona już ponad 230 lat.

Wybudował ją w 1786 roku Johann Jeremias Seydel, który był w owych czasach najważniejszą personą jeśli chodzi o zielonogórskich winiarzy i handlarzy winem. Należały do niego winnice położone w rewirze winiarskim Rodeland. Są to tereny dzisiejszego osiedla Słowackiego.

Johann Jeremias Seydel był ze swojej piwnicy bardzo dumny. Pokazywał ją najważniejszym gościom, którzy odwiedzali Zieloną Górę.

W piwnicy tej leżakowało wino. Po drugiej wojnie światowej zaczęto wykorzystywać piwnicę winiarską jako magazyn. Później wejście do tej piwnicy było otwarte. Każdy mógł tam wejść, było więc to częste miejsce zabaw dzieci i nie tylko.

W ostatnich latach wejście zostało zablokowane kratami. Teraz piwnica stanowi element winiarskiej podróży po Zielonej Górze i udostępniana jest turystom.

Piwnica znajduje się w prywatnych rękach i jest szansa, że znów będzie w niej leżakować zielonogórskie wino.

Osoby, które wybiorą się na spacer i przejdą się ulicami osiedla Słowackiego z pewnością zauważą, że wielu mieszaczów nadal kultywuje tutaj tradycję uprawy winorośli. Z pewnością w piwnicy nie jednego domu bulgocze teraz cyklicznie wydobywające się powietrze z butli z winem.

Niepowtarzalny klimat sprawił, że nasze województwo jest idealne do uprawy winorośli. Pod tym względem przodujemy na tle całej Polski i możemy pochwalić się największą powierzchnią upraw ze wszystkich województw.

Przeczytaj również

Chcesz kupić ajran w Zielonej Górze? Nie musisz wcale jechać do Turcji. Można go kupić w naszym mieście. Jednym ze sklepów, gdzie jest on dostępny,…

Artykuły 2023-09-11

Zielona Góra, znana również jako „Miasto Wina”, to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Jednak jak w każdym rozwijającym się mieście, również tutaj pojawiają…

Artykuły 2023-09-01

Totem multimedialny to zaawansowane urządzenie elektroniczne, które łączy w sobie różnorodne funkcje multimedialne, takie jak wyświetlanie treści wideo, dźwięk, interakcję z użytkownikiem i wiele innych….

Artykuły 2023-08-25