Tlenek węgla to cichy zabójca. Jak się przed nim chronić?

Tagi: brak tagów
2019-11-20
Tlenek węgla to cichy zabójca. Jak się przed nim chronić?

Tlenek węgla potocznie zwany jest czadem. Mówienie o tym, że jest oni cichym zabójcą nie jest w żaden sposób przesadzone. Jest on śmiertelnie niebezpieczny. Tym bardziej, że jest przez nas niewyczuwalny. Dlatego nie możemy lekceważyć tego zagrożenia i powinniśmy być przygotowani przez cały czas na to, że może on pojawić się w naszym domu.

Czym jest czad?

Tlenek węgla jest toksycznym produktem spalania. To najczęstsza przyczyna zatruć i śmierci zimą. Nie jesteśmy w stanie go zauważyć czy wyczuć węchem. Jest bezbarwny, bezwonny oraz lżejsze od powietrza. Powstaje on podczas spalenia węgla oraz innych paliw w warunkach zbyt małej ilości tlenu. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym jest on zagrożeniem, a przyczyną jego powstanie może być nawet montaż szczelnych okien PCV, które ograniczą cyrkulację powietrza. Dlatego tak ważne jest by w naszej kotłowni znajdował się wywietrznik. Nie powinniśmy go zaklejać w obawie o utratę ciepła.

Jakie są objawy zatruciem czadem?

Pierwsze objawy pojawiają się po 15 minutach od zatrucia czadem, dlatego też mówi się o kwadransie, który pozwala nam uratować życie. Niestety wiele osób umiera podczas snu, gdy do zatrucia dochodzi wtedy kiedy śpią. Po prostu następnego dnia już się nie wybudzają.

Objawami zatrucia czadem są nudności, bóle głowy, zawroty głowy, wymioty, uczucie niepokoju czy przyśpieszony puls. Dlatego jeśli to poczujecie, a inni domownicy też zaczną czuć się dziwnie nie lekceważcie tego. Natychmiast opuście dom i wezwijcie straż pożarną, która sprawdzi poziom tlenku węgla w powietrzu.

Jak chronić się przed czadem

Bardzo ważne jest to by chronić się przed czadem. Można to zrobić nie tylko dbając o odpowiednią cyrkulację powietrza w kotłowni, ale również w całym domu. Na rynku dostępne są specjalne czujniki czadu. Nasze zmysły nie potrafią go wykryć, ale te urządzenia tak. Wtedy nas zaalarmują.

Koszt czujniku czadu to ok. 100 zł. To relatywnie mało w porównaniu z konsekwencjami jakie mogą spotkać nas i naszych bliskich w przypadku zatrucia czadem. Warto zwrócić jednak uwagę na jakość urządzenia. Dobrej jakości detektor powinien zanotować obecność czadu już przy stężeniu 30 ppm, a jego zakres powinien sięgać 999 ppm. Najlepiej również aby posiadał wyświetlacz LCD, który poinformuje nas o dokładnym stężeniu czadu w powietrzu.

O czym pamiętać przed zimą?

  1. Przegląd instalacji grzewczej
  2. Przegląd instalacji wentylacyjnej
  3. Montaż czujników czadu i dymu, wymiana baterii w nich
  4. Sprawdzenie ważności gaśnicy lub jej zakup

Przeczytaj również

Lokalni przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po System Saldeo, aby zautomatyzować swoje procesy księgowe i usprawnić zarządzanie dokumentacją. Dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak OCR, e-archiwum i…

Artykuły 2024-08-26

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja w branży hotelarskiej jest niezwykle zacięta, detale decydują o tym, czy gość będzie chciał wrócić do danego obiektu. Jednym z…

Artykuły 2024-08-21

Jeżeli prowadzisz biznes w Zielonej Górze, wiesz, jak ważna jest skuteczna promocja. Niezależnie od branży, odpowiednie materiały reklamowe to podstawa. Plakaty, ulotki, wizytówki czy roll-upy…

Artykuły 2024-08-18