Transportery taśmowe w zakładach górniczych

Tagi: brak tagów
2022-10-17
Transportery taśmowe w zakładach górniczych

Powszechnie określane po prostu jako taśmy, transportery taśmowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej kojarzą się z liniami produkcyjnymi, jednak to tylko jedno z wielu zastosowań. Obecnie transportery taśmowe przemysłowe wykorzystuje się też na przykład w górnictwie. Jakie cechy muszą posiadać urządzenia stosowane w tej branży i do czego się je wykorzystuje?

Czym są transportery taśmowe przemysłowe?

Najlepiej zacząć od krótkiego wyjaśnienia, czym są transportery taśmowe przemysłowe oraz transportery ogółem. Otóż transporter to sprzęt wyposażony w taśmę, umieszczoną na wspornikach i napędzaną silnikiem. Dzięki pracy silnika dochodzi do ruchu taśmy, a tym samym transportu znajdujących się na niej towarów. Transportery są spotykane w wielu zakładach przemysłowych, ale też w magazynach, sortowniach, a nawet w sklepach. Niemniej w zależności do zastosowania mamy do czynienia z bardzo różnorodnymi taśmami, o odmiennych parametrach technicznych i budowie. W górnictwie wykorzystuje się transportery taśmowe przemysłowe. Co je wyróżnia?

Otóż transporter przemysłowy to sprzęt dostosowany do szczególnie dużych obciążeń i często skrajnie trudnych warunków pracy. Przeważnie urządzenie przyjmuje też wyjątkowo duże rozmiary.

Zastosowanie w górnictwie

Jak wspomniano, w górnictwie wykorzystuje się transportery taśmowe przemysłowe. Jednak do czego one tam służą i dlaczego akurat ten typ transporterów sprawdza się najlepiej? Otóż podstawowym zadaniem jest transport węgla oraz innych wydobywanych surowców. Mowa zatem o bardzo ciężkich ładunkach, występujących przeważnie w znacznych ilościach. Co więcej, często są to ładunki mocno zanieczyszczone, a transport odbywa się w kopalniach czy w zakładach, w których przerabia się surowce.

Tym samym transporter pracuje w towarzystwie oparów, dymów i wysokich temperatur. Często w pomieszczeniu panuje też wysoka wilgoć. Musi to być zatem sprzęt odporny na działanie wszystkich tych czynników. Z tego względu w górnictwie stosuje się jedynie modele przemysłowe.

Przeczytaj również

Chcesz kupić ajran w Zielonej Górze? Nie musisz wcale jechać do Turcji. Można go kupić w naszym mieście. Jednym ze sklepów, gdzie jest on dostępny,…

Artykuły 2023-09-11

Zielona Góra, znana również jako „Miasto Wina”, to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Jednak jak w każdym rozwijającym się mieście, również tutaj pojawiają…

Artykuły 2023-09-01

Totem multimedialny to zaawansowane urządzenie elektroniczne, które łączy w sobie różnorodne funkcje multimedialne, takie jak wyświetlanie treści wideo, dźwięk, interakcję z użytkownikiem i wiele innych….

Artykuły 2023-08-25