Tranzyt z miasta przeniósł się na obwodnicę południową

Tagi: brak tagów
2024-01-24
Tranzyt z miasta przeniósł się na obwodnicę południową

Urząd Miasta Zielona Góra poinformował o wynikach pomiarów ruchu na skrzyżowaniach miasta, przeprowadzonych w ramach Strategii Rozwoju Komunikacji. Badania te, które miały miejsce w 2019 roku i zostały powtórzone w zeszłym roku, ujawniły znaczące zmiany w natężeniu ruchu, szczególnie na Trasie Północnej oraz nowej obwodnicy południowej.

Obwodnica południowa zmniejsza ruch tranzytowy

Nowa obwodnica południowa, która pełni funkcję trasy przelotowej, znacząco odciążyła ruch w mieście, szczególnie na kierunku wschód-zachód. Dane pokazują, że większość ruchu tranzytowego (przewóz osób i towarów przez miasto bez zatrzymywania się) przeniosła się na nową obwodnicę.

Spadek ruchu na Trasie Północnej

Na najbardziej newralgicznym odcinku Trasy Północnej, między rondami Eckerta a Rady Europy, zaobserwowano spadek ruchu o 10,4 proc. Z 33 tysięcy pojazdów dziennie w 2019 roku do 29,5 tys. w listopadzie zeszłego roku. Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami, wskazuje, że spadek ten jest bezpośrednio związany z otwarciem nowej obwodnicy.

Wzrost ruchu na drogach dojazdowych

Jednocześnie, ruch na drogach dojazdowych od północy i południa do ronda Rady Europy wzrósł: na ul. Poznańskiej o 10 proc. i na Sulechowskiej o 12,6 proc. Ten wzrost ruchu został przypisany nowo powstałym placówkom McDonald’s i Agata Meble.

Ruch na obwodnicy południowej

Pomiary ruchu na obwodnicy południowej wskazują, że jest ona intensywnie wykorzystywana. Na różnych odcinkach obwodnicy liczba pojazdów waha się od 4.400 do 5.800 dziennie, co stanowi znaczący odsetek pojazdów, które wcześniej korzystały z Trasy Północnej.

Źródło: Urząd Miasta Zielona Góra

Przeczytaj również

Uwaga kierowcy! Blokada S3 trwa dłużej niż planowano Policja Zielona Góra poinformowała o przedłużeniu blokady trasy S3 na wysokości Sulechowa aż do jutra, 21 lutego…

Aktualności 2024-02-20

Nowy parking przy kąpielisku w Ochli zapewni dodatkowe 420 miejsc parkingowych, znacznie ułatwiając dostęp do lokalizacji rekreacyjnej H2Ochla. Za realizację projektu odpowiada Exalo, firma z…

Aktualności 2024-02-20

W Zielonej Górze dzięki inicjatywie kibiców i wsparciu Budżetu Obywatelskiego powstanie minitor treningowy dla najmłodszych adeptów szkółki żużlowej. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby szkoleniowe…

Aktualności 2024-02-20