W jakim kierunku idzie rynek pracy w Zielonej Górze?

Tagi: brak tagów
2024-03-26
W jakim kierunku idzie rynek pracy w Zielonej Górze?

Praca w Zielonej Górze w wielu przypadkach może stanowić wartościową okoliczność, zarówno oceniając ją przez pryzmat możliwych do osiągnięcia finansów, jak i możliwości rozwoju kariery, jakie poszczególne stanowiska oferują. Ofert zatrudnienia jest sporo, na średnie wynagrodzenie nie można narzekać, a stopa bezrobocia jest na bardzo niskim poziomie. Na uwagę zasługują także bardzo dobre warunki zatrudnienia i reprezentacja zawodów deficytowych na rzetelnych listach.

Czym dokładnie charakteryzuje się rynek pracy w Zielonej Górze i w jakim kierunku zmierza? W jakich sektorach można najprościej zdobyć zatrudnienie? Gdzie najlepiej szukać pracy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rynek pracy w Zielonej Górze. Czym się charakteryzuje?

Gdybyśmy mieli w krótkich słowach opisać zielonogórski rynek pracy, to z całą pewnością moglibyśmy powiedzieć, że jest to rynek pracownika. Pracę można tutaj otrzymać niemalże na każdym stanowisku, niekiedy nawet „od ręki”. Możliwa jest zarówno praca na cały etat, jak i praca na część etatu – również praca dla studenta. Rosnącą popularnością w Zielonej Górze cieszy się także praca zdalna, która nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla sektora IT czy marketingu.

Podstawę zatrudnienia każdorazowo stanowi umowa o pracę, zaś umowy cywilnoprawne, takie jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, w praktyce nie są spotykane wcale. Pracodawcy oferują zatrudnianym przez siebie osobom także szeroki pakiet benefitów pozapłacowych, takich jak prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, rozmaite kursy i szkolenia czy nawet dodatkowe dni wolne od pracy.

Sama sytuacja ekonomiczna miasta również jest bardzo dobra. Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS i lokalny Urząd Pracy, stopa bezrobocia w Zielonej Górze na początku 2024 roku wyniosła zaledwie 4,7%, natomiast średnie wynagrodzenie wyniosło aż 7 143 złote brutto miesięcznie.

Praca w Zielonej Górze – zawody deficytowe i nadwyżkowe

Jeżeli chcemy poznać najnowsze trendy w zatrudnieniu w Zielonej Górze, to powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na raport publikowany przez Barometr Zawodów, zawierający listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych dla danego regionu. Podawane przezeń informacje znajdują zresztą odzwierciedlenie wśród najnowszych trendów, jakie zauważyć możemy w ofertach pracy publikowanych na rozmaitych portalach ogłoszeniowych.

Wsparcie tego rodzaju analiz jest cenne zarówno dla osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy, jak i tych, które dopiero zastanawiają się nad przebranżowieniem. Zatem w jakim kierunku idzie rynek pracy w Zielonej Górze? Gdzie można najłatwiej zdobyć zatrudnienie? Sektory są następujące:

  • sektor finansowy i administracja – np.: samodzielna księgowa, agent ubezpieczeniowy, specjalista ds. finansowych, specjalista ds. HR,
  • sektor edukacyjny – np.: nauczyciel praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciel przedszkola, nauczyciel przedmiotów zawodowych,
  • sektor budowlany – np.: spawacz, ślusarz, inspektor nadzoru budowlanego,
  • sektor produkcyjny – np.: krawiec, przetwórca mięsa i ryb, operator obrabiarek skrawających,
  • sektor medyczny – np.: psycholog, psychoterapeuta, ratownik medyczny.

Pozostałe zawody znajdują się w stanie względnej równowagi popytu i podaży. Niemniej, w Zielonej Górze odnotowuje się także kilka profesji nadwyżkowych, gdzie znalezienie pracy może stanowić wyzwanie. Te zawody to ekonomista, politolog, filozof, kulturoznawca, technik informatyk czy pracownik ds. techniki dentystycznej.

Praca – Zielona Góra. Gdzie można szukać jej najefektywniej?

Zdecydowanie najlepszym ze sposobów na szybkie znalezienie pracy w Zielonej Górze jest skorzystanie z asysty jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy z Zielonej Góry pojawiają się najprędzej i najliczniej, pozwalając obu stronom na szybkie nawiązanie intratnej współpracy. Sprawdź sam: https://www.gowork.pl/praca/zielona-gora;l

Naturalnie, istnieją również pewne nieco bardziej tradycyjne metody. Wyróżnić możemy Powiatowy Urząd Pracy, agencje zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobiste udanie się do interesującego nas zakładu pracy wraz ze swoim CV. Niemniej, żadna z tych metod nie będzie równie skuteczna co pierwsza ze wskazywanych.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

Lokalni przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po System Saldeo, aby zautomatyzować swoje procesy księgowe i usprawnić zarządzanie dokumentacją. Dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak OCR, e-archiwum i…

Artykuły 2024-08-26

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja w branży hotelarskiej jest niezwykle zacięta, detale decydują o tym, czy gość będzie chciał wrócić do danego obiektu. Jednym z…

Artykuły 2024-08-21

Jeżeli prowadzisz biznes w Zielonej Górze, wiesz, jak ważna jest skuteczna promocja. Niezależnie od branży, odpowiednie materiały reklamowe to podstawa. Plakaty, ulotki, wizytówki czy roll-upy…

Artykuły 2024-08-18