Od soboty, 19 października, mieszkańców Zielonej Góry czekają znaczące zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej. Miejski Zakład Komunikacji (MZK) wprowadza nową linię oraz modyfikuje trasy kilku istniejących, aby lepiej odpowiadać na potrzeby pasażerów. Prezydent miasta, Marcin Pabierowski, podkreśla, że zmiany to realizacja obietnic z kampanii wyborczej, mająca na celu rozwój nowoczesnej i ekologicznej komunikacji publicznej.
Jedną z największych nowości będzie uruchomienie linii nr 15, która zapewni bezpośrednie połączenie między osiedlem Mazurskim a osiedlem Zdrojowym. Dotychczas linia nr 5, obsługująca os. Zdrojowe, nie spełniała w pełni oczekiwań pasażerów. Nowa trasa ma rozwiązać problem dostępności komunikacji miejskiej dla mieszkańców tej rozbudowującej się dzielnicy.
Trasa popularnej linii nr 6 zostanie rozszerzona o dwa nowe przystanki: na ulicach Osiedlowej i Chmielnej. Na przystanku „Osiedlowa” do czasu zakończenia prac budowlanych przystanek będzie tymczasowy, bez podwyższenia ułatwiającego wsiadanie. Linia ta przechodzi także zmianę przebiegu po otwarciu wiaduktu na ul. Zjednoczenia.
Linia nr 12 zastąpi pilotażową linię weekendową „102”, która cieszyła się popularnością, ale zostanie zlikwidowana. Nowa trasa linii nr 12 obejmie połączenie osiedli Malarzy, Cegielnia i Kwiatowego, co zapewni komunikację także w dni powszednie. Trasa zostanie zmieniona, by lepiej skomunikować tę część miasta.
W wyniku konsultacji społecznych linia nr 19 wróci na pętlę na os. Śląskim. Dodatkowo, aby umożliwić wygodniejsze przesiadki, rozkład jazdy linii nr 14 zostanie zmodyfikowany. Zwiększy się również liczba kursów przez Raculkę, co poprawi dostępność komunikacji miejskiej dla mieszkańców.
Po otwarciu wiaduktu zaplanowane są kolejne zmiany, w tym przywrócenie tras linii nr 2, 9 i 39, które zostaną wycofane z ul. Batorego. Korekcie ulegną również trasy linii nr 6 i 20, z uwzględnieniem nowych odcinków.
Linia nr 44 zostanie skierowana okrężnie przez os. Kwiatowe, co pozwoli uniknąć nadmiernego obciążenia ul. Jędrzychowskiej. Dzięki temu mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do komunikacji miejskiej także w weekendy, a trasa linii nr 27 zostanie skorygowana.
Zmiany są wynikiem licznych sygnałów od pasażerów i konsultacji społecznych. W konsultacje zaangażowali się radni Dariusz Legutowski, Andrzej Chłopek, Krystyna Magdziarek i Eliza Zaborowska-Kujawa. Robert Karwacki, prezes MZK, zaznacza, że wprowadzane modyfikacje mają na celu lepsze dostosowanie siatki połączeń do rosnących potrzeb komunikacyjnych miasta.
Źródło: Urząd Miasta Zielona Góra
Od 28 października do 30 listopada 2024 roku osoby korzystające z respiratora lub koncentratora tlenu mogą składać wnioski o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek ten…
Prezydent Zielonej Góry, Marcin Pabierowski, zaprezentował raport dotyczący stanu finansów miasta, w którym alarmuje o gigantycznym zadłużeniu. Koszty obsługi zadłużenia, które na koniec 2023 roku…
Wystawcy, rękodzielnicy oraz stowarzyszenia mają okazję wziąć udział w tegorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbędzie się od 18 do 22 grudnia 2024 roku. Tradycyjnie na odwiedzających…