Żywność dla wegan – jakich produktów szukają weganie i wegetarianie

Tagi: brak tagów
2021-10-25
Żywność dla wegan – jakich produktów szukają weganie i wegetarianie

Żywność dla wegan znajduje się już w kartach dań niemal wszystkich restauracji. Również sklepy ogólnospożywcze wzbogacają swoją ofertę o produkty wegańskie i wegetariańskie, ponieważ takie jest zapotrzebowanie rynku. W Polsce już przeszło milion osób deklaruje weganizm lub wegetarianizm jako sposób żywienia, a wszelkie ankiety wskazują, że ich liczba będzie z roku na rok rosła.

Jaka jest różnica pomiędzy weganami a wegetarianami

Zarówno weganizm, jak i wegetarianizm kojarzony jest z niejedzeniem mięsa. Tak naprawdę jednak są to dwa różne sposoby odżywiania. Co ciekawe, oferując żywność dla wegan, można zaspokoić także potrzeby wegetarian. Jednak produkty wegetariańskie nie zawsze będą odpowiadały weganom.

Weganizm jest bardziej restrykcyjny od wegetarianizmu, ponieważ eliminuje z diety nie tylko mięso, ale także ryby i wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc jaja, sery, mleko, tłuszcze zwierzęce, miód itp. Dieta wegan jest więc wyłącznie roślinna, natomiast wegetariańska dopuszcza jedzenie nabiału, a w niektórych wariantach także ryb (pescowegetarianizm), a nawet ryb i drobiu (semiwegetarianizm).

Czym wyróżnia się żywność dla wegan

Osoby na diecie wegańskiej kupują głównie warzywa i owoce, rośliny strączkowe, orzechy oraz produkty zbożowe. Jednak dostępne w zwykłych marketach produkty na bazie takich składników nie zaspokajają ich wszystkich potrzeb. 

Prawdziwy weganin nie wybierze owocowej galaretki z żelatyną zwierzęcą, czy też makaronu z dodatkiem jajek kurzych. Problematyczne okazują się nawet słodycze, które w standardowej wersji nierzadko zawierają np. koszenilę, czyli czerwony barwnik pozyskiwany z pancerzy owadów, czy też albuminę z białek jaj lub mleka, która stosowana jest jako substancja wiążąca.

Ze względu na takie potrzeby osób na diecie wegańskiej powstaje dzisiaj specjalna żywność dla wegan, która obejmuje cały wachlarz gotowych produktów i półproduktów wytworzonych bez użycia jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego. Warto posiadać je w ofercie swojego sklepu. Są to np.:

  • mleko roślinne – np. mleko sojowe,
  • roślinne zamienniki jajek – np. na bazie mąki z grochu i ciecierzycy,
  • tłuszcze roślinne,
  • wegańskie słodycze,
  • wegańskie mięso i wędliny – do ich produkcji wykorzystuje się głównie białko soi, grochu i innych roślin strączkowych.

Żywność dla wegan to także przeróżne pasztety roślinne, tofu (twaróg z soi), makarony roślinne, gotowe dania wegańskie itp. Można zaopatrzyć się w nie w hurtowni dla sklepów ze zdrową żywnością

Czym wyróżnia się żywność dla wegetarian

Jeśli chodzi o żywność dla wegetarian, należą do niej głównie produkty wegańskie oraz inne produkty roślinne, które mogą zawierać w swoim składzie jajka, mleko krowie, czy miód. Bardzo często są one jednocześnie ekologiczne, ponieważ wegetarianie przywiązują wagę do pochodzenia produktów i dbałości o środowisko naturalne. Co ważne, specjalna żywność dla wegetarian nierzadko wzbogacana jest o dodatkowe witaminy (np. B12 i D) i mikroelementy (żelazo, wapń, cynk), aby zapobiec niedoborom tych składników odżywczych z uwagi na eliminację mięsa.

Podsumowanie

Całkowite wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego jest bardzo trudne na podstawie standardowe artykuły spożywcze. Właśnie dlatego powstaje specjalna żywność dla wegan, która bazuje wyłącznie na składnikach roślinnych. Ze względu na rosnące zainteresowanie dietą wegańską i wegetariańską warto mieć takie produkty w asortymencie sklepu. Tym bardziej że są one chętnie wybierane również przez osoby prowadzące zdrowy tryb życia oraz będące na innych dietach eliminacyjnych. 

Przeczytaj również

Chcesz kupić ajran w Zielonej Górze? Nie musisz wcale jechać do Turcji. Można go kupić w naszym mieście. Jednym ze sklepów, gdzie jest on dostępny,…

Artykuły 2023-09-11

Zielona Góra, znana również jako „Miasto Wina”, to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Jednak jak w każdym rozwijającym się mieście, również tutaj pojawiają…

Artykuły 2023-09-01

Totem multimedialny to zaawansowane urządzenie elektroniczne, które łączy w sobie różnorodne funkcje multimedialne, takie jak wyświetlanie treści wideo, dźwięk, interakcję z użytkownikiem i wiele innych….

Artykuły 2023-08-25